Tavşanlarda Nd-YAG laser iridotomi ve ön kapsülotomi sonrasında göziçi basınç artışı ve oküler irritatif cevap üzerine topikal klonidin ve flurbiprofenin etkisi
- Tez No: 32852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. E. MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
62 ÖZET Yirmibir tavşanın 42 gözünde Nd-YAG laser iridotomi ve ön kapsülotomi sonra sında oluşan GÎB artışı ve oküler irritatif cevap üzerine topikal klonidine (Isoglaucon % 0.25) ve topikal flurbirofen (Ocufen % 0.03) etkisi araştırıldı. Kontrol grubunda Nd-YAG laseri takibeden 4 saat içinde GÎB'da, ön kamara hücre ve flare miktarında ve konjonktival hiperemide artış izlendi. Nd-YAG laser uygulamasından önce ve sonra klonidin damlatılan 2. grupta ve Kİ + F damlatılan 3. grupta GİB'nda, ilk 4 saatte laser öncesi değerlere göre anlamlı bir yükselme olmadı. GtB farkı kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiki olarak anlamlıydı. Kİ + F ikilisi Nd-YAG laser sonrasında konjonktival hiperemi, ön kamara hücre ve flare reaksiyonunu oluşmasını kısmen engelledi. Ayrıca flurbiprofen, klonidinin GÎB'nı düşürücü özelliğini engellemedi.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY Effects of topical clonidine (Isoglaucon %0.25) and flurbiprofen (Ocufen %0.03) on ocular irritative response and intraocular pressure rise following Nd-YAG laser iri- dotomy and anterior capsulotomy were investigated in 42 eyes of 21 rabbits. In the control group an increase was observed in the IOP, conjunctival hypere mia and the amount of cells and flare in the anterior chamber during the first 4 hours following Nd-YAG laser application. The second group received clonidine whereas the 3 r(* group received Kl+F prior to and after the application of Nd-YAG laser; no significant IOP rises were observed in these groups compared to pre-laser values during the first 4 hours. IOP difference was statistically significant compared to the control group. Kl+F combination partially inhibited conjunctival hyperemia and the occurrence of cells and flare in the anterior chamber following Nd-YAG laser application. On the other hand, flurbiprofen did not inhibit pressure lowering effect of clonidine.