Bileşik uygunluk analizi ve uygulamaları
Joint correspondence analysis and applications
- Tez No: 328524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada amaç, kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri ve değişkenlerin kategorileri arasındaki benzerlikleri açıklamada geniş kullanım sahasına sahip uygunluk analizinin incelenmesidir.Bu amaç doğrultusunda ilk olarak basit uygunluk analizi ile temel kavramlar ele alınmıştır. Kategorik değişken sayısının ikiden fazla olduğu durumda ise çoklu uygunluk analizi ile bileşik uygunluk analizi ayrı ayrı incelenmiştir.Uygunluk analizi, kontenjans tablolarda satır ve sütunlarda yer alan kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırılmasını, noktalarla temsil edilen bu değişkenler arasındaki ilişkilerin daha az boyutlu uzayda grafiklerle gösterilmesini ve yorumlanmasını inceleyen bir yöntemdir.Uygulamada, Türkiye'deki yaşam memnuniyeti çoklu uygunluk analizi ve bileşik uygunluk analizi ile araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 2009 yılındaki Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu yaşam memnuniyeti anket verileri kullanılmış ve bu verilere söz konusu analizler uygulanarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, correspondence analysis which is used to explain the relationships between categorical variables and similarities between categories of these variables is investigated.In the light of this aim, with the basic concepts of simple correspondence analysis are discussed first. In case of categorical variables with more than two multiple correspondence analysis and joint correspondence analysis are examined separately.Correspondence analysis, enables to research categorical variables relations which are shown in contingency tables by rows and columns. These variables relations are represented with points via graphics in a lower dimensional space. In other definition, correspondence analysis is to interpret relation explanation easily.In practise, life satisfaction in Turkey was investigated by a multiple correspondence analysis and joint correspondence analysis. For this purpose, life satisfaction in 2009 survey data made by the Turkish Statistical Institute were used. Results of this data are interpreted by analysis.