Yaşam dünyasının sömürgeleştirilmesi üzerinden Türkiye'de köşe yazarları üzerine bir analiz
An analysis of Turkish daily newspaper columnists in the context of the colonization of lifeworld
- Tez No: 328567
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Philosophy, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 450
Özet
Yaşam dünyası kavramı, ilkçağdan günümüze birçok filozofun düşüncesine ya doğrudan ya da dolaylı olarak yansımıştır. Kavram, sosyal bilimler yazınında ilk kez 20. yüzyılda Edmund Husserl'ce anılmıştır. Yaşam dünyası kavramının betimlenmesinin ardından Habermas, ekonomik sitemlerin gelişmesiyle, yani kapitalist sistemlerin kurumsallaşmasına bağlı olarak bu alanın sömürgeleştirildiği tezini ileri sürmüştür. Bu çalışmada yaşam dünyasının sömürgeleştirilmesi ekseninde köşe yazarlığı alanı sorgulanmıştır. Sorgulamaya bağlı olarak günümüzde basının içerisinde bulunduğu durum, doğrudan tespit edilmiştir. Özetlemek gerekirse, yaşam dünyasının sömürgeleştirilmesi, kapitalizmin bir getirisidir. Para ve somut güce endeksli yapılar, bireylerin maddi ve manevi açıdan varlıklarını sürdürebildikleri alanlarını/yaşam dünyalarını her iki açıdan sömürmeye başlamıştır. Medya organlarının sürece katılmasıyla, kurucu mekanizma olan iletişimsel eylem olumsuz bağlamda dönüşüme uğramıştır.Bu doktora çalışması, Türkiye'de köşe yazarlarının, yaşam dünyası, diğer bir ifadeyle yaşam dünyalarının birleşimiyle oluşan öznelerarası yapı üzerindeki etkilerini tespit etmeye yöneliktir. Çalışmaya örneklem olarak, günlük siyasi yaygın basından Cumhuriyet, Habertürk, Hürriyet, Posta ve Zaman gazetesinin köşe yazarları alınmıştır. 221 köşe yazarının 1114 köşe yazısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many philosophers, from antiquity to present, have been overtly or discreetly contemplating over the concept of ?lifeworld?. This concept was firstly used by Edmund Husserl within sociology science literature in the 20th century. After having described lifeworld, Habermas proposes that lifeworld has been colonized by the development of economic systems, or in other words by institutionalization of capitalist systems. In this study, column writing field is scrutinised within the context of colonization for lifeworld. In parallel with this scrutinising, organizational structures of present mass media have been directly determined. To summarize colonization of lifeworld has been the outcome of capitalism. Structures, which are based on power of economics (money) and politics, colonize individuals in terms of both material and spiritual senses in which individuals have to livewithwhich is called lifeworld. Media organizations take part in this process through communicative action, -which is the basic set up of social action-process? that has been transformed negatively.Thisdoctoral thesis aims to cover column writers in Turkish press who have an affect on lifeworld. In other words, column writers have important influence on the intersubjective structure which consists of the combination of individual lifeworlds. In this study, 221 columnists of Turkish daily newspapers who write inCumhuriyet, Habertürk, Hürriyet, Posta and Zaman, have been investigated by analysing their total 1114 articles.