Uluslararası ürün yaşam eğrisi teorisinin uygulanabilirliğine ilişkin ampirik bir araştırma
An Empirical investigation on the applicability of international product life cycle theory
  1. Tez No: 144369
  2. Yazar: CUMALİ BURAK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTIŞEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
11 ÖZET Çalışmanın amacı, çok uluslu firmaların ürün politikalarını belirlemelerinde yararlı bir araç olarak düşünülen uluslararası ürün yaşam eğrisi teorisinin varsayımlarını günümüz dünyasının değişen ekonomik koşulları altında ampirik olarak incelemektir. Bu nedenle, çalışmada öncelikle literatürden yararlanarak uluslararası ürün yaşam eğrisi modeline yönelik kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Burada, literatürden yararlanarak uluslararası ürün yaşam eğrisinin önemli bir bileşeni olan ürün yaşam eğrisi kavramı, teorinin doğmasına neden olan faktörler, teoride birtakım değişimlere neden olan etkenler ve uluslararası ürün yaşam eğrisi teorisine yönelik literatürdeki çeşitli yaklaşımlar ele alınmıştır. Bunun ardından oluşturulan bu kavramsal altyapıdan hareketle, uluslararası ürün yaşam eğrisi teorisinin varsayımlarının televizyon alıcısı ürününde bir incelemesi yapılmıştır. Bu bağlamda, öncelikle televizyon alıcıları için dünyadaki toplam üretim verileriyle bir uluslararası ürün yaşam eğrisi oluşturulmuş, oluşturulan bu uluslararası ürün yaşam eğrisindeki dönemler tespit edilmiş ve tespit edilen dönemler için üretim, ithalat ve ihracat verilerinden yararlanarak teorinin varsayımları incelemiştir. Daha sonra ise televizyon alıcısının ilk üretildiği ülke olan A.B.D. gelişmiş ülke olarak, Türkiye ise gelişmekte olan ülke olarak alınmak suretiyle her ülkedeki yaşam eğrileri belirlenmiş ve dönem karşılaştırmaları yapılmıştır. Hem dünyadaki toplam üretim verileriyle hem de A.B.D. ve ülkemiz alınarak yapılan incelemeler benzer sonuçlar vermiştir. Sonuçlar uluslararası ürün yaşam eğrisi teorisinin varsayımlarını destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study empirically examined the assumptions of international product life cycle theory, which is conceived of as an effective tool for multinational corporations in building their product strategies, in the changing economic conditions of today's world. For this reason, first of all, a conceptual framework for the international product life cycle theory was established throughout a literature survey. In this framework, product life cycle concept, the factors that contributed to the development of the theory, the factors that caused changes in the theory, and different approaches to the theory were all investigated. Based on the conceptual background, the assumptions of the international product life cycle theory were evaluated for television receivers. In this respect, an international product life cycle for television receivers was established using total world production data. Then, the stages of this cycle were identified and the assumptions of the theory were examined for these identified stages using production, export, and import data. Finally, using U.S.A. (the country that television receivers were first produced) as a developed country and Turkey as a developing country, product life cycles for both countries were established and stages were compared. Similar results were observed both in the evaluation made using the total world production data and in the comparison using data for U.S.A. and Turkey. The results are supported the assumptions of the international product life cycle theory.