Çalışan kadınlarda zaman yönetimi ve iş - yaşam dengesi: Bir araştırma
Time management and work-life balance in working women: A research
- Tez No: 623650
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüz yaşam koşullarında çalışan kadın sayısının hızla artmakta olduğunu görülmektedir. Bu nedenle; iş dünyasının artan çalışan kadınların, zaman yönetim kullanma becerileri daha fazla önem arz etmektedir. Araştırmanın temel amacı; çalışan kadınların zaman yönetimi kullanma becerilerinin iş ve iş dışı yaşama etkisini ortaya koymaktır. Herkesin eşit 24 saati olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, başarıyı getiren, başarılı ve başarısız kişileri birbirinden ayıran özelliğin ise zamanlarını nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmak ve zaman yönetimine gereken vurguyu yapmaktır. Bu çalışmada tüm paydaşlara zaman yönetiminin, zamanı kullanma ile ilgili sorular sorularak bununla ilgili sorunlar açığa çıkarılmıştır. Çalışmanın sonunda zaman yönetimi ile ilgili faktörler özetlenip daha iyi bir zaman yönetimi uygulama deneyimi için bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Çalışan kadının, zamanı iyi kullanma faktörlerini bilme, ilgili paydaşlara bununla ilgili gerekli önlemleri almalarına yardımcı olmasını sağlar. Bu amaca bağlı kalınarak, Kastamonu merkezde çalışan kadınlar üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, farklı meslek gruplarında, çalışan kadınların zaman yönetimi kullanma becerilerinin iş ve aile hayatına etkileri ile ruh ve beden sağlığına etkileri incelenmiştir. Bu bağlamda, çalışan kadınların zamanı kullanma yönetim becerileri ile günlük yaşam arasındaki etkileşim arasındaki korelasyon ortaya çıkarılarak zaman yönetimin günlük yaşam üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çalışan kadınların zaman yönetimi kullanma becerilerini kazanmalarının günlük yaşamı olumlu etkilediği ve aralarında pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu; çalışan kadınların zaman yönetimi kullanma becerisinin iş hayatı, aile, ruh ve beden sağlığına etkisi olduğu saptanmıştır. Sadece etkin bir zaman uygulayarak, zamanı daha akıllıca kullanma öğrenilirse başarılara sonuçlara ulaşılabilir. Sonuçta artık zaman sizi değil, siz zamanı yönetiyor olursunuz. Böylelikle İdeal Yaşam Dengesini kurma şansı yakalanmış olunur.
Özet (Çeviri)
We see that the number of women working in today's living conditions is increasing rapidly. Therefore; the increasingly women in working of the business world, the ability to use time management is more important for women in working. The main purpose of the research is to demonstrate the effect of working women's use of time management on work and work life. The fact that everyone is equal according to 24 hours is a way to distinguish between successful and unsuccessful people, and how to use their time and emphasize time management. In this study, it is aimed to determine problems related to time management and work - life balance. For this purpose, women working in Kastamonu were asked questions about time management, how they used their time, and about work - life relations. At the end of the study, some of the factors related to time management were summarized and some recommendations were made for a better time management practice experience. Knowing the factors of good working time helps the concerned stakeholders to take necessary precautions about it. With this in mind, a survey has been conducted on women working in the center of Kastamonu. In the study, the effects of working time management skills of working women on work and family life and mental and physical health were examined in different occupational groups. In this context, it is aimed to determine the effect of time management on daily life by revealing the correlation between the working ability of women in working and the interaction between daily life and management skills. According to the results of the research, it is found that women in working have a positive and moderate relationship between their ability to use time management positively and daily life. It has been determined that the ability of working women to use time management has an effect on work life, family, soul and body health. Successful results can only be achieved if you learn to use time wisely, just by implementing an effective time. After all, time is not you but you are managing time. Thus, you have the chance to establish the Ideal Life Balance.