Grek harfli Türkçe Ahd-i Cedit üzerinde dil incelemesi
Linguistic investigation of new testament which is written in Turkish by Greek letters
- Tez No: 328574
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1361
Özet
Bu çalışmamızda Grek harfleriyle Türkçe olarak yazılmış 1892 yılına ait Ahd-i Cedid adlı mensur eser incelenmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır: Giriş, İnceleme, Metin, Sözlük. Giriş bölümünde İncil ve Hıristiyanlık inancı ile ilgili genel bilgi verilmiş, Grek harfli Türkçe metinler ve Karamanlıca edebiyat tanıtılmış ve geçmişten günümüze Türkçe İncil tercümesi örnekleri verilmiştir. İnceleme bölümünde ele alınan metnin yazım özellikleri ile ses özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra da tezimizin konusunu oluşturan Grek harfli Ahd-i Cedit, Latin alfabesine aktarılmıştır. Çalışmanın sonuna metnin sözlüğü eklenmiştir. Sözlük bölümünde kelimelerin geçtiği yerler de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the prose New Testament was investigated which is written in Turkish by Greek letters in 1892. This study consists of four chapters: Introduction, Analysis, Text, Dictionary. General information about the Bible and the Christian faith was given in the introduction part and also Grecian-letter Turkish literary texts and Karamanlidika literature were introduced and examples of Turkish translation of Bible were given from the past to now. Orthographic and sound features of the text were focused which is dealt in analysis part. Then form the subject of our thesis New Testament Grecian letters, was transferred to the Latin alphabet. Glossary of the text has been added to the end of the study. Places where the words in the glossary were shown too.