İşverenin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanan cezai sorumluluğu
The criminal liability of employer through not meeting his occupational health and safety obligation
- Tez No: 328577
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşverenler, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler. Bu çerçevede işverenler; mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.İşverene yüklenen bu hukuki sorumluluk, beraberinde cezai sorumluluğu da getirmektedir. Zira Kanun, işverene hukuken bu yükümlülüklere uygun hareket etme zorunluluğu getirirken aynı zamanda işverenden beklenen dikkat ve özen yükümlülüğünün sınırlarını da belirlemekte; bu yükümlülüğe aykırı davranış neticesinde de işverenin ihmali hareketinden doğan cezai sorumluluğu gündeme getirmektedir.Hukuki sorumluluğun işveren için çizdiği sınırların, ceza sorumluluğunun şahsiliği ve kusur sorumluluğu ilkelerini benimseyen ceza hukuku alanına etkilerinin nasıl olacağı çalışmamızın esası teşkil edecektir. Bu inceleme sırasında, disiplinler arası nitelikte olan bu konunun, daha ziyade ceza hukukunu ilgilendiren yönü ele alınarak özellikle taksir sorumluluğunun teorik ve pratik yönlerine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The employers are responsible for taking all measures and providing all instruments for occupatinal safety and health. In this context, employers work for preventing occupational risks, giving education, preparing organization, providing neccessary equipments, adapting health and safety measures to the changing conditions and improving current situation.The subject article includes both the legal and criminal liability. Yet, the subject code makes the employers act in line with their obligations and at the same time the code determines the points of professional attention and care. Otherwise the criminal liability called negligence comes up.Mainly, we will try to analyze the influence of the subject points belongs to private law, on the criminal law that seize upon the ?nullum crimen sine lege/nulla poena sine lege? and the fault liabilty. Indeed, we will try to examine the theoric and practical side of the negligance liability more.