Kaos teorisi ve kaotik işletme uygulamaları
Chaos theory and chaos in business applications
  1. Tez No: 328578
  2. Yazar: ORCAN ALPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma temel olarak kaos teorisi, günümüze kadar olan kaosun tarihçesi, kaosun felsefi, matematiksel, fonksiyonel ve verisel açılardan teorik olarak incelenmesine ve işletme uygulamalarında kaosun varlığının araştırılmasına odaklanmaktadır.Yaşadığımız dünya bilmediğimiz ve bildiğimizi sandığımız fenomenlerle doludur. Bu fenomenler zamana bağlı olarak da değişiklik göstermektedirler. Heliosentrik teorisine kadar evrenin merkezinde dünyamızın olduğuna inanılıyordu. Bu teorinin bilim dünyasının paradigmalarını bir anda değiştirmesi gibi Kaos teorisi de benzer bir değişikliğe yol açmıştır.Kaos, günümüzde karmaşıklık, düzensizlik, bilinemezlik olarak düşünülse de aslında kaos kavramı, agnostik bir kavram değildir ve kaosu bir sistemin gelecekteki davranışının bilinememesi olarak tanımlamak yanlış bir tanı olacaktır. Kaos bir ?bilme? durumudur, bir sistemin gelecekteki davranışının öngörülemeyeceğinin bilinmesi durumu...Bu çalışmanın asıl amacı bu bilme durumu altında, olasılıksal ve tahmin edilemez olarak görülen olgulara yeni bir deterministik bakış açısı geliştirmek, bu bakış açısı kullanılarak kaotik işletme uygulamalarının var olup olmadığı araştırmaktır. Bu işletme uygulamaları, optimizasyon, simulasyon, markov zincirleri, tahminleme ve zaman serileridir.
Özet (Çeviri)
This study basically focuses on chaos theory, history of chaos, theoretical analysis of chaos in philosophical, mathematical, functional/data-related fields and existence of chaos in business applications.World is full of phenomena that are unknown or misunderstood. These phenomena also change in time. Geocentrism is believed until the heliocentric theory. The heliocentric theory shifted paradigms in science community just like the ?Chaos Theory?.Although, chaos is considered as complexity, disorder, actually it is not an agnostic concept, and defining chaos as unknown future behavior of the system will be an incorrect diagnosis. Chaos is a“knowing”state, knowing that the future behavior of a system is unpredictable.The main objective of this study is, under this knowing circumstance, develop a new deterministic perspective to the cases which are thought as probabilistic and unpredictable, and use this perspective to investigate whether there are chaotic business applications. These business applications are optimization, simulation, markov chains, forecasting and time series.