Göller bölgesi ilk tunç çağı 1-2 çanak çömleği
Lake district early bronze age 1-2 pottery
- Tez No: 328614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ KARUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Antik dönemlerde Pisidya olarak bilinen ?Göller Bölgesi?, coğrafi olarak Isparta ve Burdur illerinin tümünü, Konya ilinin Sultandağları sırasının batısında kalan Beyşehir bölgesini ve Antalya'nın kuzey kesimini kapsamaktadır. Bu bölgede Prof. Dr. M. Özsait başkanlığında 1972-2011 yılları arasında gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında, yerleşmelerin yüzeyinden toplanmış olan İTÇ 1 ve İTÇ 2 dönemlerine ait çanak çömleğin incelenmesi bu tezin konusunu oluşturur. Bu malzemenin değerlendirilmesinde bölgede bugüne kadar yapılmış olan Kuruçay, Bademağacı, Yarım Höyük ve bölge dışındaki Karataş-Semayük ve Beycesultan kazıları önemli rol oynamıştır. Bu şekilde öncelikle, bugüne kadar hakkında henüz yeterince bilgi sahibi olmadığımız bölgenin İTÇ 1 ve İTÇ 2 çanak çömleğinin özellikleri, gelişimi ve yakın çevresinin çanak çömlek grupları ile olan ilişkileri ele alınmış ve sonra da bu çanak çömleğin ?Batı Anadolu genelinde taşıdığı anlam ve önem eldeki veriler doğrultusunda ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Lake District which was known as ?Pisidia? in antiquity encompasses the entire provinces of İsparta and Burdur, as well as the Beyşehir area of the Konya Province in the west of Sultandağları and the northern part of Antalya province. The topic of the thesis is the study of the EB 1 and 2 sherd material collected from the settlement mounds in this region during the surface surveys carried out under the auspieces of Prof. Mehmet Özsait between the years 1972-2011. The excavations of Kuruçay, Bademağacı and Yarım Höyük situated in the area under investigation, as well as Karataş-Semayük and Beycesultan outside the region, played an important role in the evaluation of the material. Thus, first of all, the characteristics and development of the pottery of the EB 1 and 2 periods of the region and interconnctions between the neighbouring regions have been investigated. Then, the meaning and importence of this potttery for entire western Anatolia have been analyised.