Türev araçların vergilendirilmesi
Taxation of derivatives
  1. Tez No: 328613
  2. Yazar: MURAT BATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
20'nci yüzyılın son çeyreğinden itibaren tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz, tüm yatırımcıların mali risklerle karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Söz konusu krizin neden olduğu bu sorun, piyasalarda oluşan riskleri çeşitlendirip algılanmasını da zorlaştırmıştır. Bu sorunu aşmak için teknolojik gelişme kullanılmış ve piyasaların birbirleriyle iletişimde olması hedeflenmiştir. Bu durum finansal risklerin tüm ekonomide kendini hissettirerek küreselleşmesine neden olmaktadır. Teknolojik gelişme ve küreselleşme uluslararası arenada rekabetin artmasına ve söz konusu finansal risklerin daha da karmaşık hale gelmesine neden olmuştur. Söz konusu riskleri kontrol altında tutmak ve bu risklerden kurtulmak için farklı araçlar arama yoluna gidilmiş ve bunlardan biri olan türev araçların bulunması sağlanmıştır. Bu kapsamda başlıca türev araçları olan futures, swap, forward ve opsiyon işlemlerinin yanı sıra piyasa stratejileri olarak ifade edilen hedging ve arbitraj işlemleri de tanımlanacak ve anılan işlemlere ilişkin gerekli bilgi ve esaslar irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the economic crisis starting in the last quarter of the 20th century and covering the world, all the investors have faced financial crisis. The problem which is the result of the aforementined crisis, have made those risks varied and made them difficult to percieve as well. In order to cope with the financial problems, technological development has been used to connect the markets with each other. Therefore, the financial risks work through the economy and have become globalized. Technologic advancement and globalization have caused to increase of competition in the international arena and to make those risks more complicated as well. In order to take those risks undercontrol and to avoid them, different instruments have been sought and as a result of the fact the derivative instruments have been discovered. In this context, both main derivative toolslike futures, swap and options and market strategies like hedging and arbitrage will be defined, then the necessary information and principles of the mentioned transactions will be examined.