Refraktif lens değişimi ve arka kamara göz içi lens implantasyonu yapılan miyopik hastalarda klinik sonuçlarımız
Clinical outcomes of refractive lens exchance and posterior chamber intraocular lens implantation in myopic patients
- Tez No: 271946
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Refraktif lens değişimi ve arka kamara göz içi lens implantasyonu (RLD+AKGİL imp.) yapılan miyopik hastalarda demografik verileri, preoperatif (preop) ve postoperatif (postop) görme keskinliği düzeylerini, refraktif değişiklikleri, refraktif sapma düzeyini ve buna neden olabilecek durumları ayrıca komplikasyonları değerlendirmek ve ortaya koymak.Çalışma Tasarımı: Retrospektif, karşılaştırmasız, klinik çalışma.Metod: Ocak 2004 ve Aralık 2009 tarihleri arasında RLD+AKGİL imp. yapılan 57 miyopik hastanın 98 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların aksiyel uzunlukları (AU) 26.0 milimetreden, sferik değerleri (SD) -8.0 diyoptriden (D) büyüktü. Yaş ortalamaları 37.91 ± 11.68 yıl, ortalama takip süresi 35,12 ±21,34 aydı.Cerrahi öncesi ve sonrası düzeltilmemiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), refraksiyon durumları, ön segmentin biyomikroskopik muayenesi, dilate fundustan vitreus, arka kutup ve perifer retina muayenesini de içine alan tam oküler muayene uygulandı. Retinal yırtık veya retinal incelmesi olan hastalara argon lazer uygulandı ve cerrahi en az üç hafta ertelendi. Hastaların amsler grid testiyle merkezi görmeleri değerlendirildi. AU ölçümleri için A tarama kontakt ultrasound, göz içi lens (GİL) hesaplamaları için SRK II formülü kullanıldı. Hastalara saydam korneal kesi ile 3 portlu fakoaspirasyon uygulandı. Hasta kayıtları geçmişe yönelik değerlendirildi ayrıca GİL ölçümleri preop k1, k2, AU değerleri kullanılarak SRK II, SRKT ve Hoffer Q formülleriyle yeniden hesaplandı ve kendi aralarında karşılaştırıldı.Bulgular: Postop 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaulate and present demographic values, preoperative and postoperative visual acuity values, refractive changes, refractive deviation with its reasons and also complications for the myopic patients for whom refractive lens exchange and posterior chamber intraocular lens (RLE+PC IOL) implantations were performed.Design: A retrospective, noncomperative, clinical trial.Methods: Ninety eight eyes of 57 myopic patients with RLE+PC IOL implantations were included in the study from January 2004 to December 2009. Axial lengths (AL) were longer than 26,0 milimeter and spheric values (SV) were higher than -8,0 dioptry (D). The mean age of patients was 37.91 ± 11.68 years. The mean follow-up time was 35,12 ±21,34 months. Preoperative and postoperative full ocular examinations including uncorrected visual acuity (UCVA) and best corrected visual acuity (BCVA), slit lamp biomicroscopy of the anterior segment, dilated ocular examination to note the status of the lens, the vitreous and the retinal periphery were conducted. Patients who had flat tears or retinal thinning were treated with argon laser retinopexy and the operation was postponed at least for three weeks. Central vision was checked with amsler grid test. AL was measured with A-scan contact ultrasound and SRK II formula was used for IOL calculation. A standard three-port phacoaspiration was performed with the clear cornea incision. Patients? records were evaluated retrospectively. Also, preperative k1, k2 and AL were used for IOL calculation with SRKII, SRKT and Hoffer Q formulas.