Türkiye ve Türkler söylemi: Bild Gazetesi örneği
The discourse of Turkey and the Turks: the case of the Bild Newspaper
- Tez No: 328623
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA OZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Gazetecilik, Sosyoloji, German Linguistics and Literature, Journalism, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Söylem çözümlemeleri 1960'lı yıllarda Fransa'da ortaya çıkıp Batı Avrupa geneline yayılmış, 1990'larda da Türkiye'de ivme kazanıp ilk ürünlerini vermiştir. Özellikle eleştirel söylem çözümlemesi yöntemleriyle, politik ve sosyal konular, salt metin dilbiliminin ötesine geçilerek incelenmeye başlanmıştır. Bu çalışmalar ağırlıkla gazete metinleri üzerinden yürütülmektedir. Bu yöntemle çalışan yerli araştırmalar var olsa da Almanya'da göçmen nüfusu yüksek olan Türklerin, Alman basınında nasıl bir gerçeklikle aktarıldığı henüz incelenmemiştir.Bu çalışmanın amacı Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild'in 2010 yılının ilk yarısındaki haberlerinde, Türkiye ve Türkler söyleminin nasıl kurgulandığını belirlemektir. Bu incelemede öncelikle farklı açılardan söylem kuramları açıklanmıştır. Daha sonra Siegfried Jäger'in eleştirel söylem çözümlemesi yönteminin önemli kavramları Türkçe karşılıklarıyla ele alınmıştır. Yöntemin aşamaları gösterilmiş ve çözümleme işleminin ayrıntıları verilmiştir. Jäger'in yapı çözümlemesi ve ayrıntılı çözümleme olmak üzere iki ana başlık altında ilerleyen yöntemi tanıtılmıştır. İnceleme bütüncesinin hazırlandığı ölçütler ve Bild Gazetesi'nin kurumsal çerçevesi gösterilmiştir. Bu gazeteden elde edilen 142 haber eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle irdelenmiş, gazetenin ilgili dönemdeki Türkiye ve Türk söylemine ilişkin ulaşılan sonuçlar, Bild'in söylem mesajı değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Discourse analysis come out in France in the 1960s and spread throughout Western Europe. In Turkey it began gaining momentum and gave its first products during the 1990s. In particular, beyond plain text linguistics, with methods of critical discourse analysis political and social issues has been investigated. These studies are carried out mainly on newspaper texts. Even though there are existing local researches working with this method, it has not been analyzed how and with what kind of reality the high immigrant population of Turks in Germany in German press is evaluated.The purpose of this study is to determine how the discourse of Turkey and the Turks in the news of Germany's top-selling newspaper Bild is constructed in the first half of 2010. This study describes in the first place theories of discourse from different angles. Then the important concepts of the critical discourse analysis-method of Siegfried Jäger are discussed with Turkish equivalents. Steps of the method and details of the analysis are shown. Jäger?s method, including structural analysis and detailed analysis is introduced. Criteria, which analysis corpus is prepared with, and institutional framework of Bild Newspaper are shown. 142 news, which are obtained from this newspaper, are examined with the method of critical discourse analysis. The results, which are gained about Turkey and Turkish discourse for the relevant period, are interpreted evaulating the discoursal message of Bild.