Çok uluslu işletmelerde uluslararası halkla ilişkiler faaliyetleri:Taşımacılık sektöründen 'Deutsche Post DHL üzerine bir inceleme
International public relation activities in multinational companies: Deutsche Post DHL as an analysis sample from transpostation sector
- Tez No: 328622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşen dünyamızda sayıları ve etkileri giderek artan çok uluslu işletmeler giderek dünya ekonomik sisteminin en önemli dinamikleri arasına girmişlerdir. Çok uluslu işletmelerin sayısının artması rekabet koşullarını daha da zorlaştırmakta ve işletmelerin rakiplerinden sıyrılarak tercih edilir marka olmaları yolunda çalışmalarını da genişletmeleri gerekliliği doğmaktadır.Bu rekabet ortamında, farklılaşmak ve tercih edilir marka olabilmek için işletmeler, halkla ilişkiler faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermek durumundadırlar. Ancak bir çok farklı bölge ve kültürde faaliyet gösteren çok uluslu işletmeler açısından halkla ilişkiler alanı yeterli olmamakta ve halkla ilişkilerin yeni yüzü olarak adlandırılan uluslararası halkla ilişkiler faaliyetleri daha fazla anlam kazanmaktadır.Uluslararası halkla ilişkiler uygulamalarının başarıya ulaşmasındaki kilit nokta ise faaliyet gösterilen kültürü iyi tanıyarak doğru mesajların, doğru kanallar vasıtası ile hedef kitleye ulaştırılmasından geçmektedir. Bunun yanı sıra önemli olan bir diğer nokta ise hedef kitleye gönderilen mesajlar sonrası geri bildirim alarak gerekli olan durumlarda stratejilerin gözden geçirilip değiştirilebilir olmasıdır. Bu nedenle çok uluslu işletmelerin halkla ilişkiler faaliyetleri sürecinde çift yönlü simetrik iletişim modelini uygulamaları, faaliyet gösterdikleri farklı kültürlerde başarıya ulaşmalarında önemli bir adımı oluşturmaktadır.Kültürlerarası iletişim konusunda, ?küresel düşün, yerel davran? kavramının doğru ancak tek başına yetersiz olduğu, bunun yerine hem ?küresel düşün yerel davran?, hem de ?yerel düşün küresel davran? tezlerinin sentezlendiği bir yaklaşımın başarıya ulaşmada daha etkin olduğu yadsınmaz bir gerçektir.Uluslararası halkla ilişkiler faaliyetlerinin en önemli ayaklarından olan sosyal sorumluluk ve sponsorluk faaliyetleri ile hem çok uluslu işletmeler açısından olumlu imaj oluşturularak tüketici gözünde pozitif etki yaratılmakta, hem de bu sayede faaliyetin gerçekleştiği kültüre de toplumsal fayda sağlanmaktadır.Sonuç olarak literatürde nispeten yeni bir alan olan ve her geçen gün yeni çalışmaların yapıldığı uluslararası halkla ilişkiler faaliyetleri, çok uluslu işletmelerin başarıya ulaşmalarında çok önemli bir dinamik durumuna gelmiştir ve çok uluslu işletmeler de halkla ilişkiler çalışmalarını bu alanın dinamiklerine göre şekillendirmeye başlamışlarıdır.
Özet (Çeviri)
Multinational companies of which effects and numbers gradually increase in our globalising world has entered among the most remarkable dynamics of world economy system. Increase of multinational companies makes competition conditions more difficult and causes enterprises to expand their businesses in the way of being preferable brand by getting through their competitors.In this competition environment, enterprises must focus on public relations activities in order to differentiate and be preferable brand. However, p&r area is not sufficient for multinational companies operating in many different area and culture and international public relation activities which are called the new face of p&r have become more important.The key point of the achievement of international public relations practice is to recognize the culture where it operates in and to reach right messages through right channels to target audience. The other important point is that strategies must be reviewed and changeable in necessary cases after receiving feedbacks after messages sent to the target audience. Therefore, performance of bidirectional symmetric communication model in p&r activities of multinational companies constitutes the considerable step in their achievements in different cultures where they operate in.It is a stubborn fact that the approach in which synthesis of motions of ?think global act locally and ?think local act globally? is more efficient in reaching success instead of that the motion of ?think global, act locally? is right in intercultural communication however it is insufficient alone.Multinational companies constitutes positive image and creates positive impression for consumers with social responsibility and sponsorship activities which are the most important bases of international p&r activities, and by this means, a social benefit is provided for the culture in which the operation is carried out.Consequently, international public relations activities which is relatively a new field and new studies are performed every day has become very important dynamic for reaching success by multinational companies, multinational companies has started to shape their public relations businesses according to dynamics of this field.