Politesse linguistique dans l'enseignement du FLE en Turquie
Türkiye'de yabanci dil olarak Fransizca öğretiminde dilsel nezaket
  1. Tez No: 328637
  2. Yazar: ASLIHAN ELİF KANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR NACAR-LOGİE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, Türkiye?de Fransızcanın yabancı dil olarak öğretildiği bir özel Fransız-Türk Lisesi?nin, Fransız dilinin temel dilsel becerilerinin edindirildiği Hazırlık sınıfında kültürlerarası nezaket boyutunun eğitim sürecinde etkin biçimde yer alıp almadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda, Fransız dilini yabancı dil olarak öğrenmekte olan Hazırlık sınıfı öğrencilerinin günlük iletişim dilinde yaygın olarak kullanılan davet etme ve bir daveti reddetme sözedimsel becerileri, P. Brown ve S. Levinson?ın geliştirip K. Kerbrat-Orecchioni?nin yeniden ele alıp düzenlediği evrensel bağlamda nezaket kuramı ölçütleri çerçevesinde incelenmiştir. Buna koşut olarak, İstanbul?un en eski Fransız Liselerinden birinde Hazırlık sınıfı öğrencileriyle kaynak kullanmaksızın yazılı biçimde yapılan bir durum çalışmasının örneklerinden derlenen bütüncede, araştırma için seçilmiş çözümleme örneğindeki ölçütler araştırılmıştır. Araştırma çerçevesinde söz konusu yabancı dili öğretme amacıyla hazırlanmış yöntem kitaplarının ne boyutta kültürlerarası etkileşim becerisi kazandırmaya yönelik bir yabancı dil eğitim modeli uyguladığı incelenmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda fransızcanın yabancı dil olarak öğretilmesini hedefleyen birçok kaynak kitapta sözedimsel boyutun, kültürlerarası etkileşimi kesintisiz sürdürebilmeye elverişli biçimde ele alınmadığı saptanmıştır. Çalışmanın bütüncesini oluşturan öğrenci çalışması kayıtları ek olarak sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to research whether the intercultural politeness aspect is actively taking part in the education process while teaching the basic linguistic skills of French language in the preparatory class in a private French-Turkish high school in Turkey where French is taught as a foreign language. In this context, the pragmatic skills that are widely used in daily language like inviting someone and declining an invitation of the students who are learning French at preparatory class have been studied in terms of universal politeness theory improved by P. Brown and S. Levinson, then worked through and reorganized by C. Kerbrat-Orecchioni. Parallel to this, criteria in the analysis example which were selected for this study have been researched in a corpus that had been collected from different samples of the students who wrote a case study without using any resource and who were at preparatory class in one of the oldest French high schools in Istanbul Within the scope of this study, it has been researched to what extent the methodology books that aim to teach the foreign language mentioned above implement a foreign language teaching model to teach intercultural communication skill. At the end of this study it has been found out that pragmatics dimension isn?t considered sufficiently to maintain a continuous intercultural communication in many source books that aim to teach French as a foreign language. Students? study records which create the corpus of this study have been presented at the appendix part