KKTC'de Türkiyeli göçmenlerin siyasal entegrasyon sorunları (1974-2002)
Political integration problems of Turkish immigrants in the Turkish Republic of Northern Cyprus (1974-2002)
- Tez No: 328638
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖRS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Tezin amacı; Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden göçmenlerin siyasal bütünleşme sorunlarının tarihsel bir çerçeve içerisinde incelenmesidir. Türkiye'nin Ada'ya 1974 yılında gerçekleştirdiği askeri müdahaleden sonra ortaya çıkan koşullarda başlayan göç hareketliliği farklı dinamiklerin etkisiyle günümüze kadar devam etmiştir. Genellikle, Ada'ya geliş nedenlerine ve vatandaşlık statülerine bakılmaksızın“Türkiyeliler”olarak adlandırılan göçmenler Kıbrıs sorunu çerçevesinde homojen bir nüfus kitlesi olarak akademik alanda ele alınmaktadır. Aynı zamanda bu yaklaşıma göre; Türkiyeli göçmenler, Türkiye tarafından kendi dış politik amaçları doğrultusunda rahatlıkla manüple edilebilen bir kitledir. Bu çalışma ise göçmenlerin kendi aralarında farklı çıkarlara ve bu çıkarları siyasal alana yansıtma kapasitesine sahip birer politik aktör olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine within a historical framework the political integration problems of immigrants coming from Turkey to the Turkish Republic of Northern Cyprus. The migration flow, which started under the conditions following the military intervention of Turkey in 1974, continues to this day under the impact of different dynamics. In the established academic field, these migrants, who are called“people from Turkey”, are generally treated as a homogenous population group with regard to the Cyprus question, without considering the reasons of their arrival and nationality status, which can easily be manipulated by Turkey in order to realize its foreign policy goals. This thesis, however, argues that immigrants are political actors having various interests of their own and a capacity of projecting these interests into the political sphere.