Rusya'nın Gürcistana askeri müdahalesi, 2008 ağustos savaşı
The military intervention of Russia in Georgia. 2008 august war
  1. Tez No: 328636
  2. Yazar: TAMAR PARULOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Rusya ile Gürcistan arasındaki açık veya gizli çıkar çatışmasının yaklaşık iki yüz yıllık bir geçmişi vardır. Bu iki ülke ilişkileri neredeyse hiçbir zaman uyumlu olmamıştır. XVIII. yüzyıldan bugüne kadar çeşitli dönemlerde savaşlar ve askeri nitelikte olmayan çatışmalar söz konusu olmuştur (Örneğin, 1801 - Kartli-Kaheti kraliyetinin tasfiyesi, 1811-14 - Gürcistan Kilisesinin Bağımsızlığının iptali, 1918 -General Denikin önderliğinde Rusya ve GDC arasında savaş, 1922 - Gürcistan'ın SSCB'e“girişi”, 1991-93 - Güney Osetya-Abhazya-Rusya ile Gürcistan arasındaki savaş). Gerginliğin son yirmi yıllık dönemde gittikçe artması, Rusya'nın 2008 Ağustos'ta Gürcistan'a düzenlediği askeri harekat ile sonuçlanmıştır.2008 Ağustos'ta Gürcistan topraklarında meydana gelen ve Rusya'nın Gürcistan'a müdahalesiyle sona eren Gürcistan - Osetya silahlı çatışması, bir yandan Gürcistan'ın ekonomik ve sosyal gelişmesine, Avrupa ve Avrupa-Atlantik Kuruluşları ile entegrasyonuna ve sınırları içerisindeki ihtilaflı bölgeler konusunun çözüm sürecine önemli darbe indirirken, diğer yandan dünyadaki egemen ülkelerin ne tür demokratik ilkeleri rehber edindiğini, batının ne tip zorluklarla karşı karşıya olduğunu, herhangi bir ülkenin bağımsızlığının ne derecede korunduğunu ve uluslararası diplomasinin gücünün sınırlarını gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Open or hidden dispute and conflict of interests between Russia and Georgia count nearly two hundred years. Relation between these two countries has never been smooth. From XVIII century until today non-military conflicts and wars had taken place (e.g., 1801 - Cancellation of Kartli-Kakheti kingdom, 1811-14 - Revoking of independence of the Church of Georgia, 1918 - War between Russia (General Denikin) and Independent Republic of Georgia, 1922 -“Entering”of Georgia into USSR, 1991-93 - South Ossetia-Abkhazia-Russia war with Georgia). But tension heightened during the last two decades and as a result we had to face a Russian-Georgian war - yet another military operation conducted by Russia in the territory of Georgia. The Georgian-Ossetian armed conflict in August 2008, which ended in Russia's intervention in Georgia, left significant trace on the process of the economic-social development of Georgia, its integration in European and Euro-Atlantic organizations and solving problems of the conflict zones existing in the territory of Georgia, on the one hand, and, on the other hand, it made obvious the democratic principles that are nowadays used by the dominant countries for guidance, the challenges to be met by the West, the level of protection of the sovereignty of different countries and the strength of international diploma