Major depresyonu olan olgularda intihar girişimi ve erişkin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ilişkisi
Association of suicide attempt and adult attention deficit hyperactivity disorder in major depression
- Tez No: 386696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA GÜLİZ MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, major depresyon olgularında, olguların intihar girişim riskinde sosyodemografik, klinik özelliklerin ve olgularda ek olarak bulunan ruhsal bozuklukların etkisini incelemek, intihar girişimi olan ve olmayan major depresyon olgularında erişkin DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) sıklığını saptamaktır. Ayrıca major depresyona ek olarak erişkin DEHB saptanan olguların intihar girişim riskinde sosyodemografik, klinik özelliklerin ve olgularda ek olarak bulunan ruhsal bozuklukların etkisini incelemektir. Acil servise intihar girişimi nedeniyle getirilen veya son bir hafta içinde intihar girişimi olan major depresif bozukluk tanısı konulan ve yaşam boyu intihar girişim öyküsü olmayan poliklinikte major depresif bozukluk tanısı konulan, olgular çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu intihar girişim öyküsü olmayan ve SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-I Disorders) ve SCID-II (Structured Clinical Interview for DSM-III-R Personality Disorders) tanı görüşmeleri ile belirlenebilen herhangi bir ruhsal bozukluğu olmayan bireylerden oluşturuldu. İntihar girişimi olan ve olmayan major depresyon olguları ve sağlıklı kontrol grubu sosyodemografik veri formu, BDÖ (Beck Depresyon Ölçeği), BAÖ (Beck Anksiyete Ölçeği), ASRS (Adult ADHD Self Report Scale), WUDÖ (Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği) BĠS-11 (Barrat Dürtüsellik Ölçeği), ĠDÖ (İntihar Düşüncesi Ölçeği) formlarını doldurdu. Bireylerle I. ve II. eksen tanılarını saptamak amacıyla yüz yüze görüşülerek SCID-I ve II tanı görüşmeleri ve erişkin DEHB tanısını saptamak amacıyla da MINI Plus 5.0.0'ın (Mini- International Neuropsychiatric Interview) Çocukluk ve Yetişkinlik Dikkat Yetersizliği ve Aşırı Hareketlilik modülü uygulanmıştır. Bu örneklemde dul olma, düşük eğitim düzeyi, çalışmama, gelir durumu düşüklüğü, sigara kullanımı, bedensel hastalık varlığı, psikiyatrik tedavi öyküsü, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü, depresyon ve anksiyete belirtilerinin şiddetli olması, dürtüsellik ve intihar düşüncelerinin fazla olması, ek olarak I. eksen tanılarından Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) ve II. eksen tanılarından Sınırda Kişilik Bozukluğu (SKB) varlığının, major depresyon olgularında intihar girişim riskini arttırıyor, bekar olmanın ise intihar girişimi riskini azaltıyor olduğu bulundu. İntihar girişimi olan major depresyon olgularında % 27,8, intihar girişimi olmayan depresyon grubunda %21,1 ve kontrol grubunda % 3,3 oranında erişkin DEHB saptandı. Major depresyon ve DEHB tanısının birlikte bulunduğu olgularda ise çalışmama, psikiyatrik tedavi öyküsü, ailede psikiyatrik hastalık öyküsü, depresyon ve anksiyete belirtilerinin şiddetli olması, intihar düşüncelerinin yoğunluğu, ek olarak I. eksen tanılarından TSSB ve II. eksen tanılarından SKB varlığının intihar girişim riskini arttırdığı, bekâr olmanın ise intihar girişim riskini azalttığı saptandı. Sonuç olarak, major depresyon olgularında, intihar girişimi riskini değerlendirirken sosyodemografik, klinik özelliklerin ve özellikle TSSB ve SKB başta olmak üzere eştanıların sorgulanması faydalı olabilir. İntihar girişimi olsun veya olmasın özellikle tedaviye dirençli major depresyonu olan olgularda DEHB aramak yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the effects of socio-demographic and clinical features and additional psychiatric disorders on suicide attempt in major depressive disorder, to detect the frequency of adult attention deficient hyperactivity disorder (ADHD) in major depression with or without suicide attempt, and to study the effects of socio-demographic and clinical features and additional psychiatric disorders on risk of suicide attempt in cases found to have adult ADHD in addition to major depression. Patients admitted to emergency service with suicide attempt or attempting suicide during the last one week and diagnosed with major depressive disorder without a lifetime history of suicide attempt but diagnosed with major depressive disorder at the polyclinic were included in the study. The control group was composed of individuals having no history of suicide attempt and no mental disorder diagnosed with SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis-I Disorders) and SCID-II (Structured Clinical Interview for DSM-III-R Personality Disorders). Major depression cases with or without suicide attempt, and the healthy controls filled sociodemographic data form, Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS), Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), Wender-Utah Rating Scale (WURS), BRS-11 (Barratt Impulsiveness Scale) and SIC (Suicide Intention Scale) forms. Face-to-face interview and SCID-I and SCID-II were used to establish the axis-I and axis-II diagnoses while the Childhood and Adult Attention Deficit Disorder and Hyperactivity module of MINI Plus 5.0.0 was used to establish the adult ADHD diagnosis. It was found that being widow, low education level, unemployment, low income, smoking, presence of a physical disease, history of psychiatric treatment, family history of psychiatric diseases, having severe depression and anxiety symptoms, impulsivity and intense suicide ideation, presence of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) which is an axis I diagnosis and Borderline Personality Disorder (BPD) which is an axis II diagnosis increased the risk of suicide attempt while being single decreased the risk of suicide attempt in the said sample. ADHD was found in 27.8% of the major depression cases with suicide attempt, in 21.1% of the depression group without suicide attempt and 3.3% of the control group. It was found that unemployment, history of psychiatric treatment, family history of psychiatric diseases, severe depression and anxiety symptoms, intense suicide ideation, presence of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) which is an axis I diagnosis, and Borderline Personality Disorder (BPD) which is an axis II diagnosis increased the risk of suicide attempt in cases having both major depression and adult ADHD while being single was found to decrease the risk of suicide attempt. As a result, socio-demographic, clinical features, comorbid diagnosis, especially PTSD and BPD, should be examined while evaluating the risk of suicide attempt in major depression cases. Searching for ADHD can be useful especially in major depression cases resistant to treatment, irrespective of the presence of suicide attempt.