Şahnamede metafizik
Metaphysic in Şahname
- Tez No: 328714
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İran ulusal şairi Firdevsî'nin 404/1014 yılında tamamlayarak Tûs'tan Gazne'ye götürüp büyük Türk imparatoru Gazneli Sultan Mahmud'a sunduğu, Fars dilinin bir sözcük hazinesi, aynı zamanda fesahat ve belâgat örneği olarak kabul edilen Şâhnâme, sadece bir hikâye kitabı değildir. Eserde; İran'ın tarihsel ve efsanevî gelenekleri, İslâmî döneme kadar hemen hemen bütün olaylar hakkındaki bilgiler bir araya toplanmıştır. Şâhnâme'de Eski İran hikâyeleri yanında felsefî, ahlakî konulara değinilmiş, kahramanlık şiirlerinin yanı sıra diğer şiir türlerine de yer verilmiştir. Firdevsî bütün bu dallarda sözün hakkını gereğince vermiş, İran millî hikâyeleri ve İranlıların tarihî değerlerini Şâhnâme boyunca en güzel şekilde sergilemiştir.Tarihsel içeriğinin yanı sıra mitolojik aktarımlar ve kahramanlık anlatılarıyla da dikkat çeken Şâhnâme'de elbette şairin temel amacı mitolojik rivayetleri derleyerek aktarmak değildi. O, İran'ı eski rivayetlerden hareketle yazmak istemiş ve eser bu içeriğiyle otaya çıkmıştır. Bu açıdan Şâhnâme her şeyden önce tarihsel bir manzûme olarak kabul edilmelidir. Şâhnâme'nin önemli bir boyutu da fizik ötesi anlatımlara geniş ölçüde yer vernmesidir.Bu çalışmamızın konusu da Şâhnâme'de metafizik dünya ve bu dünyanın Şâhnâme'nin değişik anlatılarındaki yansımalarıdır.
Özet (Çeviri)
Sahname that Iranian national poet Firdevsi completed in 404/1014 and took it from Tus to Ghaznavid state to present for great Turkish empire Ghaznavid Sultan Mahmud, is not just a storybook, it is a vocabulary of Persian language and also accepted as an example of facility and rhetoric. Iranian?s historical and legendary traditions, nearly all information of events that occurred till the Islamic period were aggregated in the work. In Sahname, besides old Iranian stories, philosophical and moral subjects were mentioned and besides heroic poems there were other kinds of poetry. Firdevsi is competent in all these branches, he described Iranian national stories and historical values of Iranians in an admirable way through the Sahname.Certainly, the main aim of the writer was not just compiling and narrating the mythological reports in such a work that has mythological concepts and heroic narrations besides its historical contents. He wanted to write Iran through old reports and the work emerged with this concept. In this respect, first of all Sahname should be accepted as an historical poem. However, it is a significant feature of Sahname that it has some heroic stories through this great historical poem. Another important feature of Sahname is that it widely includes metaphsical statements.The subject of this work is the metaphsical world in Sahname and the reflexions of this world on Sahname?s different expressions.