Milletlerarası Özel Hukukta soybağının kurulması
Formation of legitimacy in Private International Law
  1. Tez No: 328715
  2. Yazar: BAHAR GÖDEKMERDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Medeni Hukuk, Milletlerarası Özel Hukuk ve Çocuk Hukukunun kesişim noktasında bulunan ve her üç alan bakımından da önem arz eden soybağı konusu son yıllarda birçok köklü değişikliğe uğramıştır.Bu çalışma üç bölümden oluşup, evlat edinme hükümleri dışında doğal yolla veya yapay döllenme yolu ile dünyaya gelen çocuk ile anne-babası arasında soybağının nasıl kurulduğunu ayrıntısıyla anlatmaktadır.İlk bölümde soybağı kavramı ve tarihçesine yer verilmektedir.İkinci bölümde 743 Sayılı Medeni Kanun ile 4721 Sayılı Medeni Kanunun soybağına ilişkin hükümleri verilerek Türk Medeni Hukukunda soybağının kuruluşu karşılaştırılmalı olarak incelenmektedir.Son bölüm ise, yabancılık unsuru içeren bir soybağı meselelerinin hallinde birden fazla devletle alakanın bulunması nedeniyle hangi hukukun uygulanacağına, Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisinin ne şekilde tespit edildiğine ve son olarak devletlerin soybağı alanındaki düzenlemelerini yeknesaklaştırmak için imzaladıkları milletlerarası sözleşmelere ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of legitimacy is at the intersection point of Civil Law, Private International Law and Child Law. Legitimacy is important for three of them and have undergone many substantion changes in recent years.This study consist of three chapters that retailed how to form the legitimacy between parent and the child who was born with the natural way or artificial insemination way except of adopting provisions.The first chapter included the concept and history of legitimacy.In the second chapter, the Civil Code numbered 743 and the Civil Code numbered 4721 were examined compratively.The third chapter explained which law will be applicated to solve a legitimacy problem that insist foreign element, because concerned more than one state; the international jurisdiction of Turkish Courts; and international treaty to uniform arrangement of legitimacy.