Dışavurumculukta estetik değerler ve Orhun anıtlarının resimlerimde kullanımı
Expressionism in the Orkhon monuments aesthetic values and to use my pictures
  1. Tez No: 328740
  2. Yazar: GÜLAY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NUMAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
?Dışavurumculukta Estetik Değerler Ve Orhun Anıtlarının Resimlerimde Kullanımı? adlı, dört bölümden oluşan bu çalışmamızda, Dışavurumculuk un tarihçesi, Die Brücke, der Blaue Reiter, soyut dışavurumculuk akımı, oluşumu, gelişim süreci, etkileri ve bu sanat akımının alt başlığı şeklinde irdelenen Jestüel Soyutlama ve Renk Alanı Resmi (Colorfield Painting) incelenmiştir. Öncelikle soyut dışavurumculuğun köklerini bulduğumuz dışavurumculuk olgusu her yönüyle inceledikten sonra, soyut dışavurumculuğun oluşumuna etki sağlayan diğer unsurlar; tarihi, kültürel, sosyal ve psikolojik açıdan anlatılmış, bu akımı oluşturan sanatçıların eserleri analiz edilmiş ve daha sonra da etkileri ve mirası ortaya konulmuştur.Üçüncü bölümde ise Dışavurumculuk un Türk ressamlar üzerindeki etkisi irdelenerek çalışmalarından örneklerle açıklanmıştır.Dördüncü bölümde resim sanatının temel tasarım elemanlarından doku, renk ve çizgi tanımı, kullanımı, ilkeleri, resim sanatındaki yeri ve tarihsel gelişimiyle ilgili konular ele alınarak seçilmiş sanatçılar ve yapıtları üzerindeki özellikleri incelenmiştir. Çalışmalarıma kaynaklık eden Orhun abidelerinin Türk Tarihi açısından önemi vurgulanarak Abidelerin plastik ve estetik değerleri üzerinde durulmuştur. En sonunda da Dışavurumculuk un etkisinde kalarak Orhun Abideleri temalı yaptığım resimlerim ile bağlantılar kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
“Expressionism paintings aesthetic values and use the Orkhon Monuments”called, in this study consists of four chapters, the history of Expressionism, Die Brücke, Der Blaue Reiter, abstract Expressionism, formation, development process, current sub-title of this art form and reflected on the effects of abstraction and Jestüel Color Space Image (Colorfield Painting) was examined. First, we find the roots of expressionism abstract expressionism after reviewing all aspects of a case, other factors that influence the formation of abstract expressionism, historical, cultural, social and psychological aspects are explained and analyzed in this current form and then the effects of the works of artists and heritage have been determined.In the third chapter examines the work of Expressionism explained with examples of its impact on Turkish painters.The fourth section, the basic design elements of painting texture, color and line definition, usage, policies, the coverage of topics related to the historical development of painting the place and on the properties of the selected artists and their works are examined. Emphasizing the importance of the Orkhon monuments of the source of my studies in terms of the Turkish Historical Monuments of plastic and aesthetic values are emphasized. Expressionism in the end, under the effect of established links with the Orkhon Inscriptions themed paintings I did.