Paul Auster'ın Sunset Park adlı romanında göçebelik teması
Nomadic life in Paul Auster's Sunset Park
- Tez No: 328786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amerikalı çağdaş yazar Paul Auster, günümüzde postmodernizmin en önemli temsilcileri arasında sayılmaktadır. Çoğunlukla New York şehrini romanlarında mekân olarak seçen Auster, rastlantı, babalık, kimlik sorunu ve göçebelik gibi temaları işlemekte ve devamlı bir arayış içindeki devingen postmodern bireyin ruh dünyasını başarılı bir şekilde yapıtlarında ele almaktadır. Yazar, son romanı Sunset Park'da günümüz Amerikan toplumunun hem zihinsel hem de fiziksel hareketliliğini inceler.Günümüzde göçebelik teması incelenirken, Gilles Deleuze'ün bu konudaki düşünceleri önemli bir rehber olmaktadır. Fransız filozof, göçebeliğin felsefi alt yapısını oluşturmuş, bazı kavramlar aracılığıyla postmodern dünyaya yeni açılımlar getirmiştir. Bu tezin amacı Sunset Park'ı göçebelik teması altında incelemek ve göçebeliğin postmodern hayata ve bireye yansımalarını gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
Contemporary American writer Paul Auster is regarded as one of the most important representatives of postmodernism. Auster, who chooses New York city as the setting in his novels, examines the psychological world of mobile postmodern individiual who is always in search. The writer deals with the mental and physical mobility of American society in his latest book Sunset Park.Today, while investigating theme nomadism, Gilles Deleuze?s view about this subject has been an important guide. French phiolosopher created the substructure of nomadism and made new expansion into postmodern world with some definitions. The aim of this thesis is to examine Sunset Park in the light of theme nomadism, and to reveal the reflection of nomadism to postmodern life and individuals.