Bernhard Schlink'in Okuyucu adlı eserinde geçmişle hesaplaşma
Coping with the past in The Reader by Bernhard Schlink
  1. Tez No: 328793
  2. Yazar: HATİCE GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
?Bernhard Schlink'in `Okuyucu' Adlı Eserinde Geçmişle Hesaplaşma? başlıklı çalışmanın giriş bölümünde, eserleri birçok dile çevrilen ve özellikle `Okuyucu' adlı eseriyle yankı uyandıran Bernhard Schlink hakkında yazılan makalelerden ve yazarın kendi düşüncelerinden yola çıkarak Bernhard Schlink'i her yönüyle okuyucuya aktarmaya çalıştık. Schlink'in özellikle yakın tarihe ilgi gösteren bir yazar olması nedeniyle meydana getirdiği çoğu eseri, çağ romanı olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle üç ana bölümden oluşan bu çalışmamızın ilk bölümünde çağ romanı tanımı, özelliğine ve tarihsel gelişimine değinerek, benzer özellikler taşıyan tarihsel roman ile arasındaki farkı belirttik ve bu iki roman türü hakkındaki kuramcıların görüşlerini irdeledik. Çalışmanın ikinci bölümünde, eserin tematik yönünü oluşturan ve çağ romanı olma özelliğini sağlayan gerçeklik-kurmacalık ilişkisi üzerinde durduk ve kişileri ve olayları `gerçek' ve `kurmaca' şeklinde ayırdık. Birinci ve ikinci bölümdeki verilerden yola çıkarak, eserle bağlantılı olarak meydana getirdiğimiz son bölümde ise Almanya'nın yakın tarihine eğildik ve geçmişle yüzleşme ve kolektif suç gibi Nasyonal Sosyalizm ile yakından bağlantısı bulunan kavramları açıkladık.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of this thesis entitled ?Coping with the Past in `The Reader? by Bernhard Schlink?, we gave extensive information about Bernhard Schlink whose works are translated into several foreign languages, and who has repercussions especially with his work ?Reader?. For that reason, we used the articles about the author and own his ideas. Because Schlink is an author who is especially interested in recent history, his works are generally the period novels. Therefore, in the first chapter of this thesis which comprises of three main parts, we touched on the definition, properties and historical process of the period novel, and made precise distinctions between this novel type and the historical novel. We examined carefully the opinions of the theoreticians about these two novel types. The second chapter deals with the real and fictive personalities and events. We analyzed the novel thematically. By the way, we provided some technical point of views about the work. This reality and fictional relationship construct the period novel feature. In conjunction with the first and second chapter, we stroke into the recent history of Germany and in this final chapter, we exclusively tried to illustrate the terms which have a close contact with National Socialism such as coping with the past and collective guilt.