Postmodern roman ve filmde medyalararasılık
The intermediality in postmodern novel and film
- Tez No: 674651
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışma, edebiyat ve sinema disiplinlerinin medyalararası ilişkilerini incelemektedir. Almanca edebiyatın (deutschsprachige Literatur) seçilmiş postmodern romanları ve bu romanların uyarlamaları arasındaki disiplinerarası, medyalararası ilişkileri irdelemektedir. Patrick Süskind'in Koku romanı ile Tom Tykwer'in Koku filmi, Bernhard Schlink'in Okuyucu romanı ile Stephen Daldry'nin Okuyucu filmi, Robert Schneider'in Uykunun Kardeşi romanı ile Joseph Vilsmaier'in Uykunun Kardeşi filmi, Peter Stamm'ın Agnes romanı ile Johannes Schmid'in Agnes filmi arasındaki medyalararası ilişkiler postmodernizm özelinde ortaya koyulmaktadır. Kuramsal çerçeve, yapıtlar üzerinde uygulama ve ortak değerlendirme şeklinde üç ana bölümden oluşan bu çalışmada edebiyattan postmodern romana, sinemadan postmodern filme, medyalararasılığa ve bunların, adı geçen yapıtlardaki yansımalarına dair tezler mevcuttur. Diğer bir ifade ile“anlatı”kavramının roman ve filmde yer bulma şekli, farklı medyaların karşılıklı beslendikleri veya çatıştıkları yönler sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the intermedia relations of literary and cinema studies. It examines the interdisciplinary, intermedia relations between selected postmodern novels of German literature and their adaptations. The intermedia relations between Patrick Süskind's novel Perfume and Tom Tykwer's film Perfume, Bernhard Schlink's novel The Reader and Stephen Daldry's film The Reader, Robert Schneider's novel Brother of Sleep and Joseph Vilsmaier's film Brother of Sleep, Peter Stamm's novel Agnes and Johannes Schmid's film Agnes are revealed in the context of postmodernism. In this study, which consists of three main chapters which are theoretical framework, application on works, and joint evaluation, there are theses about the literature and postmodern novel, the cinema and postmodern film, the intermedia, and about their reflections in the aforementioned works. In other words, how the concept of“narrative”takes place in the novel and film and the aspects in which different media mutually feed each other or conflict are questioned.