Die reflexionen der narrativen identitätskonstruktion im werk von Bernhard Schlink 'Der Vorleser'
Bernhard Schlink'in 'Okuyucu' adlı eserinde anlatıcı kimlik oluşumunun yansımaları
  1. Tez No: 675679
  2. Yazar: EBRU YEMİŞENÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EKTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Anlatı kimliği oluşumunun yansımalarına odaklanan bu çalışma, Bernhard Schlink'in 'Okuyucu' adlı yapıtında yer alan ana kahramanı ve birinci şahıs anlatıcı Michael Berg'in hayat hikâyesini bu perspektiften analiz ediyor. Mevcut toplumsal yapıda, sağlıklı kimlik oluşumu için göstergeler ve temel koşullar azalmakta. Bu nedenle kimlik oluşturma süreci çağdaş toplumda sorun olarak algılanır. Kimlik(ler)in oluşum yöntemlerini gösterebilmek ve gerçekleşme biçimlerine dikkat çekebilmek için, edebi metin vasıtasıyla kimlik sorunu tasvir edilir. Özellikle dikkat çekici olan, bu oluşumla ilgili bakış açısının anlatıya nasıl yansıdığını ve hikâyedeki kurgu kişilerin anlatı şeklindeki yansımalarının yazar tarafından nasıl yaratıldığıdır. Bu bakış açıları doğrultusunda 'anlatı kimliği' yaklaşımı ve oluşumu bu ana esaslar üzerinde incelenir. Bu yöntemin belirtmek istediği ise; kimlik oluşumunun geç modern çağda bir sorun olarak açıkça ortaya konduğunu ve bireylerin kimliklerini etkinleştirebilmek için yeni oluşum yöntemleri arayışı içinde olduklarıdır. Bireylerin kendi kimliklerini anlatarak ve süreçlerden geçirerek tasvir ettikleri bu hikâyeler, anlatı kimliğinin anlayışı ve bakış açısının oluşum yöntemlerinden biridir. Bu oluşum biçiminin edebi metinlerin tasarımında kullanıldığını ve metinde yer alan figürlerin imgesini görselleştirildiğini vurgulamak için, anlatıcı nitelikleri daha sonra seçilen metin külliyatına aktarılarak analiz edilir.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the reflections on the narrative identity construction in Bernhard Schlink's work 'The Reader' and analyzes the life story of the protagonist and first-person narrator Michael Berg from this perspective. In the current social structure, the indicators and the basic conditions of a healthy identity formation are dwindling. Therefore, the process of identity formation is seen as a problematic area in the contemporary society. The identity problem is presented based on the literary text to point out the forms of identity's realization and how the methods of the identiy(s) are constructed. It is particularly noteworthy how these constructive aspects develop in the story and how the author creates the fictional characters to reflect the narrative in the story. In the consideration of this aspect, the approach concerning the 'narrative identity' and its construction on the basic basis is examined. This procedure is intended to indicate that the formation of identity is explicated as a real problem in the late modern era and that individuals are looking for new ways of constructing the identity. The conception and the aspect of the narrative identity is one of these construction methods in which subjects depict their identity in narrative and procedural terms in stories. The properties of narrativity are utilized in the analysis of the selected text corpus afterwords in order to emphasize that this form of construction is also used in the design of literary texts and visualizes the image of the characters present in the text. Die vorliegende Arbeit stellt die Reflexionen der narrativen Identitätskonstruktion im Werk von Bernhard Schlink ‚Der Vorleser' in den Vordergrund und analysiert aus dieser Perspektive die Lebensgeschichte des Protagonisten und Ich-Erzählers Michael Berg. In der gegenwärtigen Gesellschaftsstruktur schwinden die Indikatoren und die Grundbedingungen für eine gesunde Identitätsbildung. Der Prozess der Identitätsbildung wird daher in der Gegenwartsgesellschaft als Problembereich angesehen. Anhand des literarischen Textes wird das Identitätsproblem dargestellt, um auf die Konstruktionsweisen der Identität(en) hinweisen und der Realisierungsformen andeuten zu können. Es ist jedoch besonders bemerkenswert, wie sich diese konstruktiven Aspekte in der Erzählung ausdehnen und wie diese seitens des Autors geschaffen werden, um die fiktiven Personen in der Erzählung narrativ reflektieren zu können. Ausgehend von diesen Gesichtspunkten wird der Ansatz im Hinblick auf die ‚narrative Identität' und ihre Konstruktion auf der Grundbasis untersucht. Dieses Verfahren soll darauf hinweisen, dass die Identitätsbildung in der Spätmodernen als eigentliches Problem expliziert wird und dass Individuen sich auf der Suche neuer Konstruktionsweisen für die Ermöglichung der Identität befinden. Die Konzeption und der Aspekt der narrativen Identität ist einer dieser Konstruktionsweisen, bei denen Subjekte ihre Identität erzählend und prozessual in Geschichten abbilden. Die Eigenschaften der Narrativität werden dann übertragend bei der Analyse des ausgewählten Textkorpus angewendet, um zu betonen, dass diese Konstruktionsform auch bei der Gestaltung literarischer Texte verwendet werden und somit die Bilder, der im Text vorhandenen Figuren, visualisieren.