Halkla ilişkilerde meslekleşme olgusu: Kamu ve özel sektör karşılaştırmalı bir uygulama
Professionalism fact at public relations: A public and private sector comparative appliance
- Tez No: 328832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Mesleğin temelinde iş kavramı bulunmaktadır ve bir işin meslek olarak kabul edilmesi için tamamlanması gereken süreçler vardır. Bu çalışmada bir meslek olarak halkla ilişkilerin geçtiği süreçler araştırılacaktır. Halkla ilişkiler etkinliklerinin başarısı şüphesiz uygulayıcılarının nitelikleri ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda, çalışmada halkla ilişkiler yöneticilerinin kişisel özelliklerine yer verilmiştir. Ayrıca kurum ve kuruluşlarda halkla ilişkilerin hangi konumda olduğu ve halkla ilişkilerin departman olarak üstlendiği görev ve sorumluluklar incelenerek, bir sonuca varılmıştır. Sonuç olarak; hem kamu, hem özel sektör halkla ilişkiler departmanlarının kurum tarafından önemi anlaşılan bir konumda olduğu ancak, özel sektördeki halkla ilişkiler departmanının kamu kurumlarına oranla; kuruluşu açısından önemi daha iyi anlaşılan, üstlendiği kurum içi ve kurum dışı görev ve sorumluluklarını yerine getiren, uygulama alanının daha geniş olduğu, tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Halkla İlişkiler, Meslek, Kamu Kurumu, Holding
Özet (Çeviri)
At the roof of a profession is the concept of work and for a work to be accepted as a profession, there ara certain processes to be fulfilled. This research deals professionalization of public relations. It is obvious that there is a correlation between the success of public relations activities. In this way, characteristic of public relations directors is taken place in this work. Moreover, It will be searched and examined that which position has public relations in esrablishments and institutions, which responsebilities and duties is taken by public relations as a departman, then, reached a result. As a result, the public relations department is in a position agreed by the institution both in public and private sector, but in comparison with public institutions, the public affairs department in private sector is being identified as it is better understood by its? importance of organization, by fulfilling assumed duties and responsibilities in-house and external and by the larger field of application. Key Words : Public Relations, Occupation, Public Instition, Holding Companig