Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin alkol kullanım özellikleri ve alkol kullanımını etkileyen bireysel ve psiko-sosyal faktörler
  1. Tez No: 32889
  2. Yazar: YÜKSEL ÇİTİM DUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN TERAKYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IX. ÖZET Araştırma Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin alkol kullanım özelliklerini ortaya koymak ve alkol kullanımını etkileyen bireysel ve psikososyal faktörlere ilişkin varsayımların test edilmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1991-1992 öğretim yılında Bilkent üniversitesi 'nde okuyan TC. uyruklu 6213 lisans, önlisans ve ingiliz Dili Meslek Yüksekokulu öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alman okullar önce sınıflara göre tabakalanmış sonra her bölümden evrenin %20'si sınıf ağırlıklarına göre (1142 kişi) örneklem kapsamına alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Yüzdelik Ki-Kare önemlilik testi kullanılmıştır. Bilkent üniversitesi öğrencilerinin alkolle tanışma oranı, ülkemizde adölesan grupla yapılan diğer araştırmalara göre çok yüksek olmasına rağmen çok sık ve fazla miktarda alkol kullanan öğrenci oranının çok yüksek olmadığı görülmüştür. Alkol alan öğrenciler daha çok alkol oranı yüksek olan içkileri tercih ederken, en çok kullandıkları içki türü bira olmuştur. Alkol kullanan öğrencilerin büyük bir kısmının alkolden zevk almakta olduğu, en çok eğlence yerlerinde ve arkadaşlar ile içildiğinde zevk alındığı belirtilmiştir. Araştırmaya katılan tüm öğrencilerin en çok 87alkolün rahatlatıcı özelliğinde yoğunlaştıkları, alkol kullanan öğrencilerin büyük çoğunluğunun ise alkolün kendini rahatlatıp neşelendirdiğini belirttiği görülmüştür. Alkol kullanan öğrenciler, merak gidermek ve arkadaş grubuna uymak için alkole başlamışlardır, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun grubundaki arkadaşlarınında alkol kullandığı görülmüştür. Alkol alımının öğrencilerin sosyal yaşamını düşük oranda da olsa etkilediği görülmüştür. Yüzdelik ki-kare önemlilik testi ile yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda, yaşın, cinsiyetin, başarı durumunun, tek başına ve arkadaşlarla evde kalmanın, öğrencinin alkole verdiği anlamın, aldığı cep harçlığının, annenin eğitim durumunun, ailenin ortalama aylık gelirinin, ailenin çocuğa olan tutumunun, ailenin alkol kullanımının, ve grubunda alkol kullanan arkadaşlara sahip olmanın, öğrencinin alkol kullanımını önemlilik düzeyinde etkilediği bulunmuştur. öğrenim yılının, burs alma durumunun, üniversiteye gelmeden önceki ikamet yerinin, kardeşe sahip olma durumunun, babanın eğitim durumunun, anne-babanın yaşama durumunun, anne-baba boşanmasının, anne-baba arasındaki ilişkisinin, yeni durumlara uyum sağlayabilmenin, yaşanan yalnızlık duygusunun, sürekli kaygı durumunun ve depresyon düzeyinin öğrencinin alkol kullanımına etkisi önemsiz bulunmuştur. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been conducted with the purpose of finding out the conditions of alcohol use and testing the hypotheses regarding personal and psychological/social factors effecting alcohol consumption amongst Bilkent University students. 6213 graduate, undergraduate and English Language Preparatory School students of Turkish nationality, studying at Bilkent University during 1991-1992 academic year form the universe of the research. Departments involved are first classified according to the classes and 20% of the universe from each group (142 student) are taken for sampling. For the evaluation of the data,“Percentage Chi-Square Significance Test”is employed. Although the proportion of alcohol familiarity amongst Bilkent University students is very high compared to the research results obtained within adolescent groups nationwide, it has been observed that the proportion of students that use alcohol frequently and at high doses is not very significant. It has been noted that students prefer drinks with high alcohol content with beer holding the top place in the list. Most of the students that use alcohol stated that they enjoy 89alcohol especially when they are with friends and in entertainment places. The Majority of students that took part in the research emphasized the comforting effect of alcohol, claiming that they felt more relaxed and happier with alcohol. Students generally started using alcohol as a matter of curiosity and in order to be sociable since their friends were taking alcohol. Alcohol use is seen to effect the social lives of the students, although to a small degree. As a result of the statistical analysis based on the Percentage Chi-Square Significance Test, it has been found that age, sex, academic success, living alone or sharing a house with friends, the meaning of alcohol to the student, pocket money, educational state of the mother, average monthly income of the family, relationship with the family, alcohol use in the family and having friends who use alcohol, are all important factors determining the alcohol intake of the student concerned. Factors regarding the academic year, scholarship, residence before university, having a brother/sister or not, whether mother and father are alive or not, whether they are 90divorced or not, the relationship between mother and father, the education of the father, loneliness, anxiety and depression left by the student, are found to have an insignifant effect on the alcohol consumption. 91