Baş ve boyun bölgesindeki papulonodular nevuslarin dermatoskopik değerlendirimi
Dermatoscopic evaluation of papulonodular nevi in the head and neck region
- Tez No: 328921
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAHSİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dermatoskopi, canlı üstderiyi ve ortaderinin üst bölümünü, yağ damlası üzerine uygulanan cam basısı ve üstten aydınlatma yardımıyla noninvazif biçimde, genellikle 10-40x büyütmeyle kullanılan araçla inceleyen intravitâl yöntemdir.Nevus nevocellularis dermalis'in başlıca iki alt tipi olan MIESCHER ve UNNA nevusları, oldukça sık görülmelerine rağmen dermatoskopik özellikleri ve ayrımları üzerinde çok durulmamıştır. Bu çalışmada, 40 yaş üzeri hastalarda baş ve boyun bölgesindeki MIESCHER ve UNNA nevusları ile aynı bölgede yer alan papulonodular karakterli diğer dökülerin dermatoskopi yöntemi ile değerlendirilmesi, tanı ve ayırıcı tanıda belirleyici özelliklerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla klinik olarak tanısı konulan döküler (170 MIESCHER nevusu, 38 UNNA nevusu, 17 nevus nevocellularis epidermodermalis, 70 verruca seborrheica, 11 basalioma nodulare, 6 nevus ceruleus ve 2 fibroma molle) dermatoskopi yöntemi ile değerlendirilmiştir.Çalışmada, MIESCHER nevuslarının %64.5'inde globular patern, %32.4'ünde homogen patern, %2.9'unda kaldırımtaşı paterni izlenmiştir. Uzamış virgül damarlar (47.1%) en sık izlenen vasküler yapılar olup; virgül damar (33.5%), dallanan damar (11.2%) ve linear damar (4.7%) yapıları da saptanmıştır. UNNA nevuslarının %47.4'ünde kaldırımtaşı paterni, %31.6'sında globular patern, %21.1'inde homogen patern izlenmiştir. UNNA nevuslarının %65.8'inde virgül damar, %15.8'inde uzamış virgül damar saptanmıştır. UNNA nevusların hiçbirinde atipik/polimorfik ve noktalı damar yapıları izlenmemiştir. Verruca seborrheica'ların dermatoskopik değerlendirmesinde karakteristik bulgular olarak kabul edilen milium benzeri kistler %38.6 oranında; komedon benzeri açıklıklar ise %62.9 oranında izlenmiştir. Nevus nevocellularis epidermodermalis, basalioma nodulare ve nevus ceruleus'ta belirlenen dermatoskopik yapılar şimdiye dek deribilim yazınında bildirilenlerle uyumlu olarak bulunmuştur. Değerlendirmeye alınan iki adet fibroma molle'de deri rengi ve açık kahverengi renkli homogen pigmentasyon dışında dermatoskopik bulgu izlenmemiştir.MIESCHER nevuslarında %11.2 oranında izlenen dallanan damarların basalioma nodulare'den farklı olarak `yıldız' şeklinde dallara ayrıldığı gözlenmiştir.Sonuç olarak, bu çalışma deribilim yazınındaki MIESCHER nevuslarının dermatoskopik özelliklerinin değerlendirildiği, uzamış virgül damarların sıklığının saptandığı ve `yıldız' damar yapılarının belirlendiği ilk araştırma olma özelliği taşımaktadır. Elde edilen veriler, dermatoskopinin baş ve boyun bölgesinde yer alan papulonodular nevusların ayırımında yararlı bir teknik olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dermatoscopy, is an intravital and noninvasive method that analyses the upper and the upper section of the middle part of the alive skin with application a glass plate on immersion oil drop and an epi-illumination by a tool using 10-40 fold magnification.MIESCHER and UNNA nevi are two major subtypes of dermal naevocellular nevi. Their dermatoscopic features and differences have been widely ignored even though they are very common in general population. In this study, it is aimed to evaluate the findings in MIESCHER and UNNA nevi and other papulonodular lesions that are on the head and neck region in patients over 40 years, by using dermatoscopy and to describe the determining features in diagnosis and differential diagnosis. For this purpose, clinically diagnosed lesions (170 MIESCHER nevi, 38 UNNA nevi, 17 compound nevi, 70 seborrheic keratoses, 11 nodular basaliomas, 6 blue nevi and 2 skin tags) were evaluated by using dermatoscopy.In this study, globular pattern was detected in 64.5%, homogeneous pattern was seen in 32.4% and cobblestone pattern was observed in 2.9% of MIESCHER nevi. Elongated comma vessels (47.1%) were most common, but comma vessels (33.5%), branched vessels (11.2%) and linear vessels (4.7%) were also seen. UNNA nevi showed the following dermatoscopic patterns: cobblestone (47.4%), globular (31.6%) and homogeneous (21.1%). Comma vessels were detected in 65.8% and elongated comma vessels were seen in 15.8% of UNNA nevi. Neither atypical/polymorphous vessels nor dotted vessels were seen in any of UNNA nevi. In the dermatoscopic analysis of the seborrheic keratosis, milia like cysts and comedo like openings that are regarded to be characteristic features, were detected at a rate of 38.6% and 62.9%, respectively. The dermatoscopic features that were observed in compound nevi, nodular basaliomas and blue nevi were consistent with those reported in the dermatologic literature. Skin color and light brown homogeneous pigmentation were the only dermatoscopic finding in two skin tags that were evaluated in this study.`Branched vessels? that were seen in 11.2% of MIESCHER nevi, were different from those that were seen in nodular basaliomas because they showed `star-like? branching.As a conclusion we think that this study is the first study in the dermatologic literature evaluating the dermatoscopic features and determining the frequency of the elongated comma vessels and identifying the `star? vessels in MIESCHER nevi. The data emphasizes that dermatoscopy is a useful technique in the differentiation of papulonodular nevi in the head and neck region.