Psoriasis'li hastalarda erken aterosklerotik değişikliklerin araştırılması
Investigation of early atherosclerotic changes in patients with psoriasis
- Tez No: 328920
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Psoriasis, kronik ve tekrarlayıcı seyirli, özellikle saçlı deri ve ekstansör alanlara yerleşmeye eğilimli, keskin sınırlı eritemli, skuamlı papüler lezyonlarla kendini gösteren genetik, enflamatuar bir dermatozdur. Ateroskleroz ise çeşitli sitokin ve kemokinlerin pro veya anti-aterogenik faktörler olarak yer aldığı immun hücre infiltrasyonu gösteren kronik, enflamatuar bir hastalıktır.Bu çalışmada, çocukluk ve genç yaş dönemlerinde ateroskleroz sonucu salınan proenflamatuar sitokinlerin psoriasis'i tetikleyip aktifleştirebileceği, psoriasis seyrinde salınan sitokinlerin erken vasküler hasar oluşumunu tetikleyebileceği düşüncesiyle, genç psoriasis'li hasta populasyonunda erken ateroskleroz bulgularının araştırılması amaçlanmıştır.Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvurmuş ve psoriasis tanısı almış 6-40 yaş arasındaki 66 hasta, hasta grubunda; 6-40 yaş aralığında psoriasis'i bulunmayıp başka nedenlerle polikliniğe başvuran 66 hasta ise kontrol grubunda değerlendirildi. Her bir hasta ve kontrol grubu için yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, brakiyal kan basıncı, açlık kan şekeri, serum CRP, kreatinin, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, idrarda mikroalbumin, aortik gerilim, aortik distansibilite ve karotis intima media kalınlığı ölçüldü. Buna ek olarak hasta grubundaki hastaların PAŞİ skorları ve hastalık süreleri kaydedildi.Hem hasta hem de kontrol grubundan elde edilen demografik veriler, laboratuvar değerleri, karotis intima media kalınlıkları ve aortik gerilim ile aortik distansibilite değerleri farklı yaş alt grupları için (6-10; 11-20; 21-30; 31-40) birbirleriyle karşılaştırıldı.Hasta ve kontrol grupları arasında her bir yaş alt grupları için yapılan ikili karşılaştırmalarda, karotis intima media kalınlıkları, aortik gerilim ve aortik distansibilite açısından farklı yaş grupları için istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p < 0,05). Buna ek olarak, hastalık süresi ve PAŞİ değerlerinin artışı ile karotis intima media kalınlığı, aortik gerilim ve distansibilite arasında pozitif korelasyon saptandı (p < 0,05).Bu bulgu, psoriasis'in şiddetinin artışında etkili olduğu düşünülen proenflamatuar sitokinlerin aterosklerotik lezyonların oluşumuna katkıda bulunarak aortik gerilimi arttırıp aortik distansibiliteyi azalttıkları şeklinde yorumlanabilir. Bu doğrultuda, genç psoriasis'li hasta populasyonunda aortik gerilim ve aortik distansibilitenin hesaplanmasının, erken ateroskleroz bulgularının saptanmasında yararlı olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a genetic, inflammatory dermatosis that reveals a chronic and recurrent course presenting with sharp-lined erythematous, squamous papular lesions tending to localize particularly on hairy skin and extensor areas. The aim of this study was to investigate early findings of atherosclerosis in a young population of patients with psoriasis due to the presumption of proinflammatory cytokines which are released in childhood and early adulthood that may trigger and worsen both psoriasis and atherosclerosis. Sixty six patients between the ages of 6 and 40 admitted to the dermatology outpatient clinic of the School of Medicine, Dokuz Eylül University who are diagnosed with psoriasis, and 66 patients between the ages of 6 and 40 admitted to the same outpatient clinic for other reasons were evaluated in the patient group and the control group respectively. For each patient and control groups, age, sex, height, body weight, brachial blood pressure, fasting blood glucose, serum CRP, creatinine, total cholesterol, HDL, LDL, triglycerides, urine microalbumin, aortic strain, aortic distensibility, and carotid intima media thickness were measured. In addition, the PASI scores and duration of psoriasis were recorded in the patient group. Demographic data, laboratory values, carotid intima media thickness aortic, aortic strain and aortic distensibility values obtained from both patients and the control group were compared in terms of different age subgroups (6-10, 11-20, 21-30, 31-40).Statistically significant difference was found