Erişkin beyin ölümü olgularının retrospektif analizi
Retrospective analysis of adult brain death
  1. Tez No: 328922
  2. Yazar: SEDA GÜZELDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. UĞUR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ERİŞKİN BEYİN ÖLÜMÜ OLGULARININ RETROSPEKTİF ANALİZİDr. Seda GÜZELDAĞDokuz Eylül Üniversitesi Tıp FakültesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon ABD, İzmirAmaç: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım'da (AYB) tanı almış beyin ölümü olgularının yatış tanıları, beyin ölümü tanılarını ne zaman aldıkları ve rutin bakılan laboratuvar verileri ile klinik gidişle ilişkili olan insülin, desmopressin ve inotrop infüzyon kullanımının yatış ve tanı günleri arasında fark olup olmadığının incelenmesidir.Gereç ve Yöntem: Eylül 2004 ? Aralık 2011 arasında AYB'de BÖ tanısı almış 93 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Kayıtlarında eksiklik bulunan 25 hasta, dosyası bulunamayan dört ve 18 yaşından küçük olan dört hasta çalışma dışı bırakıldı. Yaş, cinsiyet, yatış tanısı, AYB'de toplam kalış gün sayısı, BÖ tanısını kaçıncı günde aldıkları, organ bağışı yapılma oranı, yatış günü ve BÖ tanısı aldıkları günlerdeki rutin laboratuar verileri; kan üre azotu (BUN), serum kreatinin (Cre), Na+, K+, Cl-, Ca+2, Kreatin kinaz (CK), AST, ALT, APTT, PT, INR, D-Dimer ve insülin-desmopressin-vazopresör/inotrop infüzyon durumları kaydedildi. Demografik veriler tanımlayıcı olarak analiz edildi. Laboratuvar veri değerlerinin karşılaştırılmasında Eşleştirilmiş T test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
RETROSPECTIVE ANALYSIS OF ADULT BRAIN DEATHDr. Seda GÜZELDAĞDokuz Eylul University Faculty of MedicineDepartment of Anesthesiology and Reanimation, IzmirObjective: In the present study, patients diagnosed with brain death at Dokuz Eylul University School of Medicine Anesthesia Intensive Care Unit (AIC) were examined for documenting the complete loss of brain function, for the declaration of brain death times and routine laboratory data associated with clinical trending with insulin, desmopressin and inotropic infusions for carrying whether any changes between admission and diagnosis.Materials and Methods: Between September 2004 - December 2011 records of 93 patients diagnosed with brain death (BD) were retrospectively reviewed at AIC.25 patients for the lack of records, nonfiled four patients and four patients with the age under 18 years old were excluded from the study. The total number of days of stay in AIC, diagnosed day of BD, organ donation rate, hospitalization days and BD diagnosis routine laboratory data, BUN, Cre, Na+, K+, Cl-, Ca+2, CK, AST, ALT, APTT, PT, INR, D-dimer and conditions insülin-desmopressin-vazopresör/inotrop infusions were recorded. Demographic data was analyzed descriptively. Paired T-test was used for comparison of laboratory data values.