Serum CA-125, YKL-40, HE-4 AND DKK-3 seviyelerinin endometrium kanseri tanısında tümör belirteci olarak yeri
The value of the serum levels of CA-125, YKL-40, HE-4 AND DKK-3 as tumor markers in diagnosis of endometrium cancer
- Tez No: 328937
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızda HE-4, YKL-40, DKK-3 ve CA-125 moleküllerinin, endometrium kanseri olan hastaların erken tanısında ve hastalığın evre, derece ile yaygınlığı gibi parametrelerin operasyon öncesi tahmindeki etkinliklerini saptamayı amaçladık. YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya, Mayıs 2011- Mayıs 2012 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakülteleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri?ne başvuran ve yapılan endometrial örneklemler sonucu endometrium kanseri tanısı almıştoplam 50 hasta ile kontrol grubu olarak, bilinen hastalığı olmayan, jinekolojik açıdan patoloji düşünülmeyen 50 gönüllü dahil edildi. Endometrium kanserli hastalarda operasyon öncesi ve kontrol grubunda başvuru zamanında alınan kan örneklerinde HE4, YKL40, DKK3 ve CA125 serum seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçülerek, karşılaştırıldı ve bu belirteçlerin patolojik tanılar, yaygınlık dereceleri ve prognostik faktörlerle ilişkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine the efficiency of CA-125, YKL-40, HE-4 and DKK-3 molecules in the early diagnosis of patients with endometrium cancer and in the pre-operative estimation of the parameters such as the stage, grade and extension of disease. METHODS: In this prospective study, total 50 patients, who applied to Dokuz Eylul University and Ege University Faculties of Medicine, Obstetrics and Gynecology Clinics in between May 2011 - May 2012 and diagnosed with endometrial cancer as a result of their endometrial samples, and 50 volunteers as a control group, who didn?t have any known disease or any gynecological pathology, were included. The blood samples were collected from the endometrial cancer patients before the operation and from the control group at the time of application. CA-125, HE-4, YKL-40 and DKK-3 serum levels were measured by ELISA and compared in two groups. The relationship in between the levels and pathological results, the extension of disease and prognostic factors were analyzed.