Serum CA 125, CA 19-9, total sialik asit ve serbest sialik asit seviyelerinin endometriozis tanısındaki yeri
Availability of blood levels of CA 125, CA 19-9, total sialic acid and free sialic acid in the diagnosis of endometriosis
  1. Tez No: 267479
  2. Yazar: GÜNAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endometriozis üreme çağındaki kadınların %5-15'ini etkileyen östrojen bağımlı, klinik olarak progresif seyreden, pelvik ağrı, dismenore, disparoni ve infertilite gibi şikayetlere neden olan, hastaya ve sağlık sistemine önemli maddi yük getiren selim jinekolojik bir hastalıktır. Tanı için non-invazif tanımlanmış yetkin hiçbir klinik test bulunmamaktadır ve günümüzde endometriozisin kesin tanısında altın standart hala laparoskopik veya açık cerrahidir.Çalışmamızda 41 tane endometriozisli ve 30 tane endometriozissiz olmak üzere toplam 71 hastanın serumlarında total ve serbest sialik asit, CA 125 ve CA 19-9 tümör belirteçlerinin seviyeleri ve hastalığın tanısında kullanılabilirliği araştırıldı.Çalışmamızın sonucunda CA 125 ile total sialik asit seviyelerinin özellikle ileri evre endometriozis hastalarında yükseldiği ve aralarında pozitif yönde güçlü bir korelasyon bulunduğu görüldü.Sonuç olarak endometriozis tanısında yeni bir tanısal belirteç olarak serum total sialik asit seviyelerinin kullanımını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Endometriosis affects %5-15 of the women of reproductive age all over the world. It?s an estrogen dependent progressive disease and clinically characterized by chronic pelvic pain, dismenorrhea, dyspareunia and also infertility. This bening gynecologic disease causes a significant financial burden for patient and the health system. There is no defined non-invasive clinical test for the definitive diagnosis of endometriosis and laparoscopic or open surgery is stil the gold standard today.In this study, we investigated the serum levels of CA 125, CA 19-9, total sialic acid and free sialic acid in 41 patients with endometriosis and 30 normal female and the availability of these tumor markers in the diagnosis of this disease was discussed.In conclusion, it?s obtained that CA 125 and total sialic acid levels were increased especially in the patients with advanced stage endometriosis and a strong positive correlation between them was determined in endometriosis patients.We recommend the use of serum total sialik acid levels for the new diagnostic marker in the diagnosis of endometriosis.