Serum CA-125 düzeylerinin dondurulmuş çözdürülmüş embriyo transferi sikluslarında gebelik sonucuna etkisi
The effect of serum CA-125 levels in prediction of pregnancy outcome in frozen-thawed embryo transfer cycles
- Tez No: 759847
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEK DOĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma dondurulmuş çözdürülmüş embriyo transferi sikluslarının hemen öncesinde elde edilen serum CA-125 düzeylerinin gebelik oluşumunu öngörmedeki yeri tasarlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Bu çalışma Eylül 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yardımla Üreme Teknikleri'ne başvurmuş ve embriyo transferi öncesinde alınan kanda CA-125 düzeyleri görülen olgu grubu ile retrospektif klinik çalışma formatında gerçekleştirildi. Çalışmaya dosyadaki verileri eksiksiz olan 232 olgu dahil edildi. Olgular embriyo transferi öncesi ölçülen ca-125 seviyelerine göre iki gruba ayrıldı. Serum CA-125 seviyelerinin normal olduğu(
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role of serum levels of CA-125 which obtained just before frozen embryo transfer cycles and its effect on the prediction of pregancy.Material and method: This retrospective study was composed of 232 patients who applied to the Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology Assisted Reproductive Techniques Clinic between September 2021 and May 2022 and had CA-125 levels in the blood taken before embryo transfer. The patients were divided into two groups according to the CA-125 levels measured before embryo transfer. They were classified as normal if their Ca-125 level is 25 U/mL . Clinical pregnancy, ongoing pregnancy and pregnancy as a result of FET cycle, pregnancy loss and rates were compared in 198 patients with normal serum CA-125 levels and 34 patients with elevated levels.The obtained data was evaluated with IBM SPSS Statistics 20.0 statistical data program.