Üniversite gençliğinin aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya ilişkin yaklaşımları
- Tez No: 32897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Halk Sağlığı, Family Planning, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
7. ÖZET İnsan yaşamının doğal ve önemli bir parçası olan cinsel yaşam, istenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi bazı olumsuz sonuçlara yol açabilmekte; bu sonuçlar sağlık sorunları oluşturmanın yanısıra toplumsal yapının paralelinde, ruhsal ve sosyal sorunlar haline gelebilmektedir. Hemşire birey, aile ve topluma bütüncül sağlık anlayışı doğrultusunda sağlık hizmeti sunmaktadır. Eğitimci, danışman, araştırmacı ve uygulayıcı rolleri ile cinsel sağlık alanında verdiği hizmet bu bütünün bir parçasıdır. Araştırmamız, gençlerin cinsellik, aile planlaması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmaya ilişkin yaklaşım ve uygulamalarını saptamak ve sorunlarını tanımlamak amacıyla planlamıştır. İstanbul'da 6 üniversitede öğrenim gören 200 kız, 200 erkek toplam 400 üniversite öğrencisi araştırmamızın materyalini oluşturmuştur. Veriler çok sorulu anket formları ile elde edilmiş ve bilgisayarda SPSS istatistik paket programı ile ortalama, yüzdelik, ki-kare ve yates düzeltmeli ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmamızda, gençlerin evlilik öncesi cinsel ilişki deneyimleri geçmiş yıllara göre yüksek bulunmuştur. Erkek öğrencilerin cinsel ilişki deneyimi kız öğrencilerden 3 kat fazladır. İlk ilişkide kontraseptif yöntem kullanma oranı düşük(% 38.2); düzenli olarak kontraseptif kullanma oranı genel populasyon oranı ile benzerlik göstermektedir(% 67.7). Düzenli olarak en fazla kullanılan kontra septif yöntemler kondom ve geri çekme yöntemleridir. Kız öğrencilerin % 28.8'inin istenmeyen gebelik deneyimi vardır.68 Deneklerimizin cinsel yolla bulaşan hastalık geçirme oranları düşüktür (% 7.3). Kendilerini ve partnerlerini cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaya yönelik yaklaşımları olumludur. Deneklerimizin çoğunluğu cinsellik eğitiminin gerekli olduğunu ve ortaokulda başlaması gerektiğini düşünmektedir. Araştırmamızın sonuçlarına göre, gençlerin evlilik öncesi cinsel deneyimlere ilişkin yaklaşımlarının değiştiğini, cinsellik eğitimine ve özellikle kontraseptif eğitimi ve danışmanlığına gereksinimleri olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Sexual life which is the natural part of human being's life and the important part of human being's life causes some negative results like unwanted pregnancy and sexual diseases. These results bring about health problems; in addition, they bring about psychological and sociological problems which is the parallel to sociological structure. Nurse services to the family and society on the basis of main health understanding. Nurse who has role of educator, adviser, researcher and practitioner is on duty ot field of sexual health. Our study was planned to determine and define youngsters' practices and approachs about sexuality, family planning and avoiding sexual diseases. In Istanbul, we investigated among 200 girls and 200 boys studying at 6 university. Data were acquired with many questions survey forms and determined at computer with SPSS statistical packet program and mean, percentage, X2 and with corrected yates X2 tests. In our research, sexual intercourse practice of youngesters before marriage was found higher than old years. Sexual intercourse practice of boys studying at university is 3 times higher than girls studying at university. Ratio of using contraseptive method is lower at first time (% 38.2). Ratio of using contraseptive method regularly is similar to ratio of general population (% 67. 7). Condom and method of ejaculation outside are used regularly and mostly. % 28.8 of girls practiced unwanted pregnancy.70 Our subjects of experiment have low ratio of sexual diseases (% 7.3). They are interested in protecting themselves and their partners against sexual diseases Most of our subjects advocate to require s-exual education and to be started during high school years. According to the our results of survey, we can say to change approach of youngster about sexual intercourse before marriage and to be need contraseptive education and advisor.