Üniversite gençlerinin toplumsal hareketlere katılım biçim ve dinamikleri: Ankara'da bir grup üniversite öğrencisi üzerine bir araştırma
Forms and dynamics of university youths' participation in social movements: Research on a group of university students in Ankara
- Tez No: 388344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırma, toplumsal hareketleri“eski”ve“yeni”olarak nitelendirerek sürdürülen kuramsal tartışmaların, somut toplumsal hareket örneklerinin niteliklerini anlama ve açıklamada ne ölçüde yeterli olduklarını sorgulamaktadır. Bu sorgulama genel olarak sol/sosyalist olarak nitelendirilen öğrenci gençlik hareketi içinde yer alan öğrenci gençlik örgütlerinin mensubu olan ve Ankara'da siyasal faaliyet gösteren bireylerden derlenen ampirik verilere dayandırılmıştır. Araştırma verileri 14'ü kadın, 18'i erkek olmak üzere 7 farklı öğrenci gençlik örgütünden toplam 32 bireyle derinlemesine mülakat yapılmak suretiyle derlenmiştir. Mülakatlar sürecinde örgütlü öğrenci gençliğin eylem konuları, bir eylemi gerçekleştirmeden önce onları harekete geçiren unsurlar, eylemlerini planlama ve uygulama süreçleri, eylemler ile dile getirmek istedikleri, eylemler sırasında hissettikleri duygular gibi konular, ilgili bireylerin kendilerini kim olarak tarif ettikleri ve içinde yer aldıkları öğrenci gençlik örgütlerinin yapısı ve kültürü üzerine ilişkisi içinde ele alınmıştır. Her ne kadar kendileriyle mülakat yapılan bireylerin anlatımları ile sınırlı olsa da, araştırma bulguları göstermektedir ki, bu örgütlerin nihai amaçları ve değerleri, kendilerini önceleyen sol/sosyalist öğrenci gençlik hareketleri ile bir benzeşme ve süreklilik ilişkisi içinde var olmaya devam etmektedir. Bu benzeşmeyi ve sürekliliği sağlayan en önemli mekanizma ise sosyolojide toplumsallaşma denilen süreçtir. Aile ve tanıdık çevresinden başlayarak bu toplumsallaşmayı sağlayan ve sürdüren birçok etken veya araç ve bunlar arasında da çok yönlü ve katmanlı, karmaşık ilişkiler vardır. Ancak, bu kapsamda etkisine işaret edilmesi gereken en önemli sosyalizasyon aşaması veya süreci öğrenci gençlik örgütüne dâhil olunduktan sonra geçirilen ve eylemcilik kültürünün öğrenildiği, bunun beceriye ve eyleme döküldüğü süreçtir. Bu nedenle araştırma, sonuç olarak, sosyalizasyon süreçleri yeterince dikkate alınmadığı müddetçe, öğrenci gençlik hareketleri açısından toplumsal hareketlerde“eski”ve“yeni”tartışmasının veya“süreklilik”ve“kesinti”tartışmasının başarılı bir şekilde yapılmasının mümkün olmadığını öne sürmektedir. Anahtar Sözcükler Eski Toplumsal Hareketler, Yeni Toplumsal Hareketler, Öğrenci Gençlik Örgütleri, Sol/Sosyalist Öğrenci Gençlik Hareketleri, Politik Sosyalizasyon.
Özet (Çeviri)
This study examines the relevance of theoretical debates, which conceive of social movements in a divide of“old”and“new”, in understanding and explaining dynamics of social movements in given social settings. This examination is carried out on the basis of empirical data collected by means of in-depth interviews from the members of different left wing/socialist student youth organizations active in various universities located in Ankara. A total number of 32 activists have been interviewed and these consist of 14 women and 18 men belonging to 7 different organizations. The interviews concentrated on finding out topics of political action, the factors leading to political action, how a given political action is planned and carried out, what kinds of issues raised during the action, what kind of emotions or feelings were felt by the participants, as well as finding out the self-definition of the interviewees, the structure and organizational culture of the organization with which they affiliate themselves. The results of the study indicate that, there is, not discontinuity but manifest resemblance and strong continuity between student youth organizations comprised in this study and left wing/socialists political organizations predating these youth organizations in terms of their final objectives and values. This resemblance and continuity is maintained by means of socialization. This socialization process is a multi-layered and multi-dimensional one and family circle and acquaintances are but only two groups of the socializing agents. But the most important socialization process, the results indicate, takes place with the political organizations by means of learning or acquiring the culture of political activism and putting it in practice in the campuses or in the streets. Therefore, the study argues that without taking into consideration the nature of this multi-layered and multi-dimensional process of socialization, it does not seem to be possible to understand, theoretically, how“continuity”or“discontinuity”is made possible between“old”and“new”and thus to ascertain if present day student youth political organizations, left wing/socialist ones in this particular study, should be considered belonging to old social movements or to the new social movements. Key Words Old Social Movements, New Social Movements, Student Youth Organizations, Left wing/Socialist Student Youth Movements, Political Socialization.