Ankilozan spondilitli hastalarda sarkopeni sıklığının ve klinik ve laboratuvar bulgularla ilişkisinin değerlendirilmesi
Frequency of sarcopenia in patients with ankylosing spondilitisand its relationship with clinical and laboratory findingsevaluation
- Tez No: 678485
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS) hastalarında mevcut kronik inflamatuvar süreç, disabiliteyle ilişkili fiziksel inaktivite ve kötü diyet sebebiyle erken yaşta kas kütlesi azalması görülebilmektedir. Buna rağmen AS'de sarkopeni sıklığı ve ilişkili faktörleri araştıran çalışma sayısı az ve araştırılan ilişkili faktörler kısıtlıdır. Bu çalışmada AS hastalarında sarkopeni sıklığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Modifiye New York kriterlerine göre tanı almış, 18-65 yaş aralığında, 65 erkek AS hastasının dahil edildiği kesitsel bir çalışma yürütüldü. Olguların kas gücü, manuel el dinamometresi ile ölçüldü ve 27 kg altında el sıkma gücü olması kas gücündeki azalma için anlamlı kabul edildi. Hastaların dual enerjili X-ray absorbsiometre (DEXA) yöntemiyle kas kütleleri değerlendirildi ve iskelet kası indeksi (SMI) (kg/m²) olarak belirtildi. Hastalar bu sonuçlara göre European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) kriterleri bazında sadece kas güçsüzlüğü olanlar 'muhtemel sarkopeni grubu', kas güçsüzlüğü ve kas kütlesinde azalma saptanan hastalar 'sarkopenik grup' ve her iki parametrenin de normal olduğu 'sarkopenik olmayan grup' olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hastalarda, HLA-B27 pozitifliği, visüel analog skala (VAS) ile ağrı düzeyleri, Bath ankilozan spondilit hastalık aktivite indeksi (BASDAİ) ve ankilozan spondilit hastalık aktivite skoru (ASDAS) ile hastalık aktivitesi, Bath ankilozan spondilit fonksiyonel indeksi (BASFİ) ile fonksiyonel durumları, Bath ankilozan spondilit metroloji indeksi (BASMİ) ile metrolojik ölçümleri, sağlık değerlendirme anketi (HAQ) ile genel sağlık durumları, ankilozan spondilit yaşam kalitesi anketi (ASQoL) ile yaşam kaliteleri, uluslararası düşme etkinlik ölçeği (FES-I) ile düşme korkuları ve zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) ile fiziksel performans ve dinamik denge değerlendirildi. Bu parametrelerle sarkopeni varlığı arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with ankylosing spondylitis (AS), a decrease in muscle mass can be seen at an early age due to the current chronic inflammatory process, physical inactivity associated with disability and poor diet. Despite this, the number of studies investigating the frequency of sarcopenia and related factors in AS is small and the related factors investigated are limited. In this study, it was aimed to determine the frequency of sarcopenia and related factors in AS patients. Materials and Methods: A cross-sectional study was conducted in 65 male AS patients, aged 18-65, diagnosed according to the Modified New York Criteria. The muscle strength of the cases was measured with a manual hand dynamometer, and hand grip strength below 27 kg was considered significant for the decrease in muscle strength. The muscle mass of the patients was evaluated using the dual energy X-ray absorptiometer (DEXA) method and the skeletal muscle index (SMI) was reported as (kg / m²). According to these results, patients were divided into 3 subgroups; patients with only muscle weakness grouped as 'possible sarcopenia group', patients with muscle weakness and decrease in muscle mass grouped as 'sarcopenic group' and patients with normal levels of both parameters were grouped as 'nonsarcopenic group', based on the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) criteria. In all patients, HLA-B27 positivity were recorded and pain levels were evaluated with visual analog scale (VAS), disease activity with Bath ankylosing spondylitis disease activity index (BASDAI) and ankylosing spondylitis disease activity score (ASDAS), functional status with Bath ankylosing spondylitis functional index (BASFI), metrological measurements with Bath ankylosing spondylitis metrology index (BASMI), general health conditions with health assessment questionnaire (HAQ), quality of life with ankylosing spondylitis quality of life questionnaire (ASQoL), fear of falling with the international fall effectiveness scale (FES-I) and physical performance and dynamic balance with timed up&go (TUG) test. The relationship between these parameters and the presence of sarcopenia was investigated.