Tip 1 diabetes mellitus tanılı çocuk ve ergenlerde, hastalığın ayak taban basınç değerleri üzerine etkisi
The effect of the disease on the foot plantar pressure in children and adolescents with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 328978
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetik ayak ülserlerinin en sık artmış plantar basınç bölgelerinde ortaya çıkması nedeniyle, erken dönem basınç artışlarının tespiti önemlidir. Tip 1 diyabetli hastalarda taban basıncının değerlendirilmesine yönelik çalışma sayısı sınırlıdır. Biz çalışmamızda Tip 1 diyabetli hastalarda, taban basınç değişimlerini tespit etmeyi amaçladık.Bu amaçla polikliniğimize başvuran, Tip 1 Diabetes Mellitus tanılı 70 çocuk ve ergen hasta çalışmamıza dahil edildi. Olguların ayak fizik muayeneleri, hastalık öyküleri, çocuk endokrinoloji polikliniğinde yapılan labaratuvar testleri ve tanı konmuş mikrovasküler komplikasyonlar kaydedildi. Hastaların primer bakıcılarının yaşam kaliteleri Kısa Form 36 ile değerlendirildi. Ayak taban basınçları pedobarografi cihazı ile statik (dururken) ve dinamik (yürürken) olarak ile incelendi.Hastalık süresinin artışı, metabolik kontrolün bozuk olması, komplikasyonların ve özellikle nöropatinin eşlik etmesi ile hastaların ön ayak taban basınçlarında artış tespit edildi. Komplikasyon olan hastaların primer bakıcılarının yaşam kalitesi, olmayanlara göre daha kötüydü.Çalışmamızın sonucunda; Tip 1 Diabetes Mellitus hastalarının takiplerinde ayak taban basınç ölçümünün yer almasının ilerde karşılaşılacak ayak sorunları ve özellikle diyabetik ayak riskinin erken tespiti açısından önemli olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot ulcers occur most often at regions of high plantar pressure. So early detection of the pressure increases is important. Studies about evaluation of the plantar pressure in patients with Type 1 diabetes are limited. In our study, we aimed to determine the plantar pressure changes in patients with Type 1 diabetes.For this reason, seventy child and adolescent patients who diagnosed Type 1 Diabetes Mellitus attending physical medicine and rehabilitation outpatient clinic were included in the study.Foot physical examination of the patients, disease history, laboratory test results and microvascular complications diagnosed at Pediatric Endocrinology outpatient clinic were recorded. Primary carers? quality of life of the patients was assessed by the Short Form 36. Foot plantar pressures were examined the static (standing) and dynamic (walking) by pedobarography device.Longer duration of disease, bad metabolic control and complications, in particular, neuropathy caused increase on plantar pressure of forefoot of the patients. primary cares? quality of life of the patients with complications, quality of life was worse than those without.As a result, plantar pressure measurement in follow-up of patients with Type 1 Diabetes Mellitus may be important for the early detection foot problems, particularly the risk of diabetic foot encountered in the future.