Ankilozan spondilitli hastalarda yorgunluğun alt ekstremite kas gücü ve enduransı, kor enduransı, uyku kalitesi, kardiyopulmoner kapasite ile ilişkisi ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması
The relationship between fatigue and muscle strength and endurance of lower extremity, core endurance, sleep quality, cardiopulmonary capacity in patients with ankylosing spondylitis and comparison with healthy individuals
  1. Tez No: 969949
  2. Yazar: SEMİHA ÖZTÜRK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Ankilozan spondilit, ön planda aksiyel iskeleti etkileyen, tipik olarak inflamatuar bel ağrısıyla seyreden, yapısal bozukluklara ve yaşam kalitesinin azalmasına yol açan inflamatuar bir hastalıktır. Yorgunluk, ankilozan spondilitli hastalarda ağrı ve sertlikten sonra en sık karşılaşılan semptomdur. Bu çalışmada, ankilozan spondilitli hastalarda yorgunluğun kor enduransı, alt ekstremite kas gücü ve enduransı, uyku kalitesi, kardiyopulmoner kapasite ile ilişkisini değerlendirmeyi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, Uluslararası Spondiloartrit Değerlendirme Cemiyeti kriterlerine göre ankilozan spondilit tanısı almış 42 erkek hasta ve 49 sağlıklı erkek dahil edildi. Hastaların sosyodemografik verileri kaydedildi. Ankilozan spondilit grubuna, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesini değerlendirmek için Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi ve Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. Tüm katılımcılara, yorgunluğu değerlendirmek için Yorgunluk Şiddet Skalası, alt ekstremite kas gücünü değerlendirmek için izokinetik test, gövde dayanıklılığını değerlendirmek için McGill kor endurans testi, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, kardiyopulmoner kapasiteyi değerlendirmek için solunum fonksiyon testi ve altı dakika yürüme testi uygulandı. Elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Yaş dağılımı ve vücut kitle indeksi gruplar arası benzerdi. Ankilozan spondilit ve kontrol grubu arasında, yorgunluk şiddet skalası, izokinetik değerlendirme, kor endurans testi, solunum fonksiyon testi ve altı dakika yürüme testi anlamlı farklılık gösterdi (p<0,05). Ankilozan spondilit grubunda ise yorgunluk ile hastalık aktivitesinin, yaşam kalitesinin ve uyku kalitesinin ilişkili olduğu saptandı (p<0,05). Yorgunluğun multifaktöriyel bir semptom olduğu göz önünde bulundurularak, geniş serilerin katılımı ile yapılacak kapsamlı çalışmalar, ankilozan spondilitli hastalarda yorgunluk semptomunu daha iyi anlamayı ve buna yönelik tedavi yöntemlerinin belirlenmesini sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is an inflammatory disease that primarily affects the axial skeleton, typically manifesting as inflammatory low back pain, leading to structural deformities and decreased quality of life. Fatigue is the most common symptom in patients with ankylosing spondylitis, after pain and stiffness. This study aimed to evaluate the relationship between fatigue and core endurance, lower extremity muscle strength and endurance, sleep quality, and cardiopulmonary capacity in patients with ankylosing spondylitis and to compare it with a healthy control group. Our study included 42 male patients diagnosed with ankylosing spondylitis according to Assessment of Spondyloarthritis International Society criteria and 49 healthy male patients. The patients' sociodemographic data were recorded. The ankylosing spondylitis group was administered the Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index and the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Scale to assess disease activity and quality of life. All participants underwent the Fatigue Severity Scale to assess fatigue, the isokinetic test to assess lower extremity muscle strength, the McGill core endurance test to assess trunk endurance, the Pittsburgh Sleep Quality Index to assess sleep quality, the pulmonary function test and the six-minute walk test to assess cardiopulmonary capacity. Data were compared between the groups. Age distribution and body mass index were similar between the groups. The fatigue severity scale, isokinetic assessment, core endurance test, pulmonary function test, and the six-minute walk test showed significant differences between the ankylosing spondylitis and control groups (p<0.05). In the ankylosing spondylitis group, fatigue was found to be related to disease activity, quality of life, and sleep quality (p<0.05). Given that fatigue is a multifactorial symptom, comprehensive studies with larger series may provide a better understanding of fatigue symptoms in patients with ankylosing spondylitis and enable the development of treatment strategies.