Verapamil toksisite modelinde intralipid ve medialipidin terapötik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of therapeutic effects of intralipid and medialipid in verapamil toxicity model
  1. Tez No: 328987
  2. Yazar: FATMA AKGÜN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. HÜLYA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bupivakain toksisitesinde kurtarıcı etkinliği kanıtlanan lipid emülsüyonlar, yüksek lipofilik özellikteki diğer ajanların toksikasyonlarının tedavisi için de umut vermektedir. Amacımız verapamil infüzyonu sırasında kardiyak toksisite belirtileri geliştiğinde standart tedavi ilaçları uygulanmaksızın %20 intralipid ve %20 medialipid'in etkinliğini araştırarak solüsyon seçimine dikkat çekmektir.Çalışmada onsekiz adet erişkin Spraque-Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar kontrol, intralipid ve medialipid olmak üzere rastgele, her grupta altı sıçan olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Ketamin anestizisi altında mönitörize edildikten sonra kuyruk veni kanüle edildi, cerrahi trakeostomi açılarak mekanik vetilasyon uygulandı ve invazif monitörizasyon amacıyla abdominal aort kanüle edildi. İnvazif girişimler sonrası kan gazı analizi yapıldı ve 10 dk stabilizasyon sonrasında KAHb ve OABb kaydedilip, OABb'de %50 düşüş olana kadar bütün gruplara 2,5 mg/kg/dk verapamil infüzyonu yapıldı. İnfüzyon sonu KAH0 ve OAB0 kayıtları alınarak Grup K'ya %0,9 NaCl, Grup I'ya %20 intralipid, Grup M'ye %20 medialipid 12.4 mL beş dakika içinde uygulandı. Atmış dakika içinde sıçanların KAH, OAB, ve asistol zamanları kaydedildi.İstatistiksel değerlendirmede Kruskal Wallis ve doğrusal karmaşık model (linear mixed model) testlerinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Lipid emulsion which improves bupivacainetoxicity is also hopeful for the treatment of otherlipophilic drug toxicities. Our purpose is to drawattention to efficiency of 20% intralipid and 20% medialipid when cardiac toxicity developsduring verapamil infusionwithout applying standard treatment medicine.EighteenadultSpraque-Dawley rats were divided into 3 groups in this experimental study as control, intralipid, medialipid(Group K, I, M). Each groupcontained 6 rats. Under ketamine anesthesia tail vein was cannulated. Mechanical ventilation was applied through surgical tracheostomy. Abdominal aorta was cannulatedfor invasiveblood pressuremonitorization.Arterial blood gas was analysed before treatment drugs wereinfused. Baseline heart rate (HRb) and mean arterial pressure (MAPb) were recorded. Verapamil was infused 2.5 mg/kg/min inall groups until MAPbdecreases 50%. At this time verapamil infusion was stopped, HR0and MAP0wererecorded then 12.4 mL 0.9% NaCl, 20% intralipidor 20% medialipid were infused in five minutes to Group K, Group I and Group M, respectively.HR, MAPand asystoletimes wererecorded during60 minutes.Statistical evaluationwas performed byKruskal Wallis and linear mixed model. Statistical significancelevelwasp