Farklı basınç ve sürelerde uygulanan karbondioksit insuflasyonunun trombotik faktörler üzerine etkisi
Farklı basınç ve sürelerde uygulanan karbondioksit insuflasyonunun trombotik faktörler üzerine etkisi
- Tez No: 328986
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Çocuk Cerrahisi, Hematology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Açık cerrahi işlemlerin meydana getirdiği travmanın, trombotik olayların predispozan faktörü olduğu uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Daha az doku travmasına sebep olan laparoskopik cerrahide tromboembolik komplikasyonların daha az görülmesi beklenen bir durumdur. Ancak son yıllarda daha da yaygınlaşan laparoskopik cerrahi girişimler sonrasında VTE insidansında meydana gelen artış, araştırmacıları bunun sebebini bulmaya yöneltmiştir. PP?un neden olduğu İAB?taki artış; VKİ akımında ve alt ekstremitelerden venöz dönüşte azalmayla sonuçlanırken, venöz kan basınçlarında ise artışa sebep olmaktadır. Aynı zamanda azalan splanknik dolaşım desuflasyon sonrasında düzelmekte ve damar endotelinde meydana gelen reperfüzyon hasarı trombüs oluşumuna ön ayak olmaktadır. Ratlar üzerinde yapılan bu deneysel çalışmada, düşük ve yüksek İAB değerlerinin farklı sürelerde uygulanmasının pıhtılaşma faktörleri üzerinde yaptığı değişikliklerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ekim 2012?de GÜDAM?da yaptığımız deneyimizde her biri 6 rattan oluşan; bir kontrol grubu (Grup K) ve 1 saat 6 mm Hg (Grup A), 2 saat 6 mm Hg (Grup B), 1 saat 12 mm Hg (Grup C), 2 saat 12 mm Hg (Grup D) olacak şekilde dört adet de deney grubuyla toplam 5 grup oluşturuldu. Deney sonrası deneklerden alınan plazma örneklerinde fibrinojen, FII (protrombin), FV, FVII, FVIII, FIX, FX, FXI, FXII, vWF, Ristosetin Kofaktör, ProtC, ProtS, ATIII değerleri çalışıldı. Çalışılan parametrelerden FII, FV, FVII, FVIII, FIX, FX, FXI, FXII, ve protein S?de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı. Sonuç olarak CO2 insuflasyonu ile oluşturulan İAB artışı, fiziksel ve kimyasal hemodinamik değişikliklere neden olmakta; bunun etkisiyle koagulasyon mekanizmaları aktiflenmekte ve tromboza eğilim artmaktadır.
Özet (Çeviri)
It ıs a known fact for a long time that, trauma which is caused by open surgical procedures, is a predisposing factor for thrombotic events.. In laparoscopic surgery, which is known to cause less tissue trauma, encountering with lower tromboembolic complicaitons is an expected situation. However, recently, the increase in the incidence of venous thromboembolism after widespread use of laparoscopy in surgical procedures have led the researchers to find the cause. The increase in the intraabdominal pressure caused by pneumoperitoneum; results in a reduced flow of vena cava inferior and lower extremities venous return and an increase in venous blood pleasure. At the same time reduced splanchnic circulation improves after desufflatıon and the reperfusion injury which occurs in vascular endothelium is the intiation of the formation of the thrombus . The aim of this experimantal study which is applied on rats, is to determine the differences on the clottıng factors over the application of low and hıgh intraabdominal pressure values in different periods of time. In our experiment, there were 5 groups, each consisting of 6 rats; a control group (Group K) and 1 hour 6mm Hg (Group A), 2 h 6mm Hg (Group B), 1 hour 12mm Hg (Group C), 2 hours and 12 mm Hg (Group D). At the end of the experiment, plasma samples taken from subjects and fibrinogen, FII (prothrombin), FV, FVII, FVIII, FIX, FX, FXI, FXII, vWF, ristocetin cofactor, protein C, protein S, ATIII levels are studied. There were statistically significant differences in the mean levels of FII, FV, FVII, FVIII, FIX, FX, FXI, FXII, and protein S between the groups. As a result, the increase in IAP created by CO2 insufflation causes physical and chemical hemodynamic changes which activate mechanisms of coagulation and potentiate thrombosis.