Noninvaziv mekanik ventilasyon sırasında PaCO2 düzeyinde düşmeyi etkileyen ventilatör dışı faktörlerin belirlenmesi
Nonventilatory factors associated with get down the level of PaCO2 determine in patients with hypercapnic respiratory failure
  1. Tez No: 328993
  2. Yazar: SEÇİL TAŞYÜRK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, hiperkapnik solunum yetmezliği ile yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda NİV başarısını etkileyen ventilatör dışı faktörlerin tespit edilmesi amacıyla yapıldı. Bu prospektif kohort çalışmasına GÜTF Göğüs Hastalıkları YBÜ? ye Ocak 2010-Kasım 2012 tarihleri arasında hiperkapnik solunum yetmezliği ile kabul edilen 41 hasta alındı. Bu hastalar en az 96 saat takip edildi. İlk 72 saatte PaCO2?de ?10mmHg düşüşün olduğu hastalar başarılı (Grup 1), olmadığı hastalar ise başarısız (Grup 2) kabul edildi. NİV tedavisi alan hastalarda PaCO2 düşüşü üzerinde yaş, APACHE II skoru, enfeksiyon belirteçleri, bronkospazm, kalp yetmezliği, tiroid fonksiyonları ve ölü boşluk solunumunun (VD/VT) etkisine bakıldı. Çalışmaya alınan 41 hastanın 28?i Grup 1 de, 13?ü Grup 2 de yer aldı. Gruplar arasında ventilatör parametreleri açısından fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to identify the factors other than ventilator affecting the success of non-invasive mechanical ventilation in patients admitted to the intensive care unit with hypercapnic respiratory failure. Forty-one patients admitted to Intensive Care Unit of Chest Diseases of Gazi University Faculty of Medicine with hypercapnic respiratory failure were included in this prospective cohort study which took place between January 2010-November 2012. These patients were followed up for at least 96 hours. Patients with 10 mmHg and more decline in the PaCO2 in the first 72 hours were considered as successful (Group 1) and patients without this decline were accepted as unsuccessful (Group 2). The effects of age, APACHE II score, markers of infection, bronchospasm, heart failure, thyroid function and dead space respiration (VD / VT) were studied on the PaCO2 decrease in patients treated with noninvasive mechanical ventilation. Twenty-eight of the 41 patients were included in group 1, 13 patients were included in group 2. There was no significant difference in ventilatory parameters between two groups (p> 0.05). Patients who are successful were younger (p=0.048).