Vokal nodülü olan pediatrik olgularda ses kalitesinin akustik ses analizi ve 'Pediatric voice handicap ındex' ile değerlendirilmesi
Pediatric patients with vocal nodules voice quality evalaution of the acoustic voice analysis and pediatric voice handi?cap index
  1. Tez No: 328995
  2. Yazar: EMEL ARSLAN SARIMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Vokal kord nodülleri çocuklarda ses kısıklığının en sık görülen nedenlerindendir. Nodüller; fonasyon esnasında glottisin tam olarak kapanmasını engelleyerek seste bozulmaya yol açmaktadır. Nodüller vokal kordlarda vibrasyon amplitüdünün en fazla olduğu yerde oluşmaktadır. Pediatrik grupta larenksin noninvasiv yöntemlerle değerlendirilmesindeki güçlükten dolayı, sesin akustik özelliklerini objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirmek son derece önemlidir. Bu çalışma yaşları 6 ile 12 arasında değişen, vokal kord nodülü tanısı almış 35 olgu ve kontrol grubu olarak 34 çocuktan oluşmaktadır. Olgulara MDVP kullanılarak ses analizi değerlendirmesi yapılmış, aerodinamik değerlendirme için Maksimum Fonasyon Zamanıve s/z süreleri ölçülmüştür. Ses bozukluğunun çocuk üzerindeki sosyal, duygusal, fonksiyonel vb. etkilerini belirlemek için Pediatrik Ses Bozukluğu İndeksi?i ebeveynler tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vocal cordnodules are one of the most common cause of hoarseness in children. Nodules cause deterioration in voice with blocking the fully closure of the glottis during fonation. Nodules occur in the place where vibration aplitudes are mostly higher in vocal cords. Because of the difficulty in the assessment of larynx with noninvasive methods in pediatric group, it is important to assess the acoustic characteristics of the voice by using objective and subjective methods. This study include 35 subjects with the diagnosis of vocal cord nodule as study group and 34 children as control group between the ages of 6 and 12 years. The subjects were done voice analysis assessment by using MDVP andMaximum PhonationTime (MPT)and s/z duration were measured as aerodinamic assessment. Parents were required to fill out the Pediatric Voice Handicap Index (PVHI) to identify the social, emotional, functional etc. effects of voice deterioration on children.