Laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren hastalara postoperatif erken dönemde ılık su verilmesinin bağırsak hareketlerine etkisi
The effect of administering warm water on bowel movements in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy surgeries during early postoperative stage
  1. Tez No: 328999
  2. Yazar: NEFİSE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZETÇalışkan N.,Laparoskopik Kolesistektomi Ameliyatı Geçiren Hastalara Postoperatif Erken Dönemde Ilık Su Verilmesinin Bağırsak Hareketlerine Etkisi. Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara,2012. Bu araştırma laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren hastalara ameliyat sonrası erken dönemde ağızdan ılık su verilmesinin ilk gaz çıkarma süresine etkisini saptamak amacıyla, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, 25 Mayıs-30 Aralık 2011 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Genel Cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Örneklemde deney grubuna 30,kontrol grubuna 30 hasta alınmıştır.Deney grubundaki hastalara ameliyattan sonra 4. saatte 37 ? C 200 ml ılık su 15 dakikada içirilmiş,sonrasında oral alımları durdurulmuş,ameliyattan sonra 8. saatte sıvı ve yumuşak gıda alımına, tolore ettikçe normal diyete geçilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir uygulama yapılmamış, hastaların ilk oral alımları 8.saatte deney gurubuyla benzer şekilde gerçekleşmiştir.Verilerin analizinde yüzdelik sayılar, Ki kare,Yates düzeltmeli Ki-kare ve Fisher Kesin Ki kare önemlilik testleri, student-t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans ve Korelasyon analizi kullanılmıştır.Verilerin sonucu % 95 güven aralığında P< 0.05 olduğunda istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.Araştırmaya alınan deney ve kontrol grubundaki hastaların demografik özellikleri, bağırsak alışkanlıkları, ameliyat süreleri, ameliyattan sonra uygulanan tedaviler, bulantı kusma durumları ve ilk mobilizasyon süreleri açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır(p>0.05). Gruplar homojen dağılmaktadır. Deney ve kontrol grubu hastalarının ilk gaz çıkarma süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken(p0.05).Ameliyat sonrası erken dönemde oral ılık su alımının bağırsak fonksiyonlarını etkilediği, ilk gaz çıkarma süresini kısalttığı belirlenmiştir.Ameliyat sonrası oral ılık su alımının farklı hasta gruplarında da uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTÇalışkan N., The Effect of Administering Warm Water on Bowel Movements in Patients Undergoing Laparoscopic Cholecystectomy Surgeries During Early Postoperative Stage, Gazi University Institute of Medical Sciences Nursing Program, Master Thesis, Ankara, 2012.This randomized controlled trial and experimental study was conducted in Hacettepe University Adult Hospital General Surgical Clinics between May 25 and December 30,2011 and was aimed at determining the effect of oral administration of warm water during the postoperative initial stage on the time of first flatus in patients who had undergone laparoscopic cholecystectomy surgeries. In the trial design,30 patients were included in the experimental group and 30 in the control group. The patients in the experimental group received 200 ml of warm water at 37 ? C on the 4th hour following the surgery for 15 minutes;thereafter their oral intake was interrupted and on the 8th hour following the surgery,the patients were started on fluid and soft foods and, depending on the toleration level of the patient, regular food intake was initiated. However, patients in the control group received no special treatment and their first oral intake was administered as the same as the experimental group on the 8th hour.In the analysis of the data and percentage numbers,significance tests such as Chi-square and Fisher?s exact test, student?s t-test, Mann-Whitney U-test, Kruskal-Wallis variance and correlation analysis were used.The results of the data were considered reliable and statistically significant when they were in the reliability interval of 95% and P< 0.05. No significant differences were found between the patients in the experimental and control group in terms of demographic features,bowel habits,surgery durations, postoperative applications,nausea/vomiting conditions and initial mobilization times (p>0.05).Groups were homogeneously distributed.The times of initial flatus between the patients in the experimental and control group were found statistically significant (p0.05).It was found that oral intake of warm water during the early postoperative stage affected bowel functions and shortened the time of initial flatus.Oral warm water intake after surgeries is also suggested for different patient groups.