Ratlarda deksmedetomidinin miyokard iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effect of dexametidin on ischemia reperfusion injury in myocart of rat
  1. Tez No: 329026
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Herhangi bir sebeple iskemi ve ardından reperfüzyon olduğunda iskeminin süresine bağlı olarak antioksidan savunma mekanizmaları yetersiz kalır ve hücrelerde artan SOR? lar hasar meydana getirir. İskemik dokuların reperfüzyonu sırasında doku hasarına neden olan ve inflamatuar reaksiyonlar zincirini aktifleştiren sitokinler salınmaktadır. Bu çalışmada ratlarda myokard iskemi/reperfüzyon hasarında deksmedetomidin?ın etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada deney hayvanı olarak kullanılan 24rat; GrupK (n=6):kontrol, GrupİR (n=6):iskemi-reperfüzyon, GrupİR-D (n=6): iskemi/reperfüzyon iskemi öncesinde deksmedetomidin, Grup D (n=6): iskemi/reperfüzyon olmaksızın deksmedetomidin olarak rastgele dört gruba ayrıldı. Kalpte 60 dakika iskemi sonrası 120 dk reperfüzyon sağlanan ratların kalplerinden alınan doku örneklerinde, SOD, GST, MDA, CAT düzeyleri ve histopatolojik parametreleri karşılaştırıldı. MDA enzim aktivitesi İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ayrıca, İR-D grubunda MDA enzim aktivitesi İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. SOD enzim aktivitesi IR grubunda K grubuna göre anlamlı düşük olarak bulundu. Ayrıca, İR-D grubunda SOD enzim aktivitesi İR grubuna göre anlamlı yüksek olarak tespit edildi. Gruplar serum GST ve CAT enzim aktivitesi açısından kendi aralarında kıyaslandığında; gruplar arasında fark bulunmadı. Gruplar kalp kas dokusu myonekroz açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında, gruplar arasında anlamlı fark vardı. Myonekroz İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu . Ayrıca, İR-D gruplarında myonekroz İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. Gruplar kalp kas dokusu Hücre infiltrasyonu açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında, hücre infiltrasyonu İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ödem İR grubunda K grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu. Ayrıca, İR-D grubunda ödem İR grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi. Bu sonuç itibarıyla, başka çalışmalarla desteklendiğinde deksmedetomidin iskemi reperfüzyon hasarındaki protektif etkilerinin ayrıntılı olarak gösterileceği ve kullanım endikasyonlarının genişleyeceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The Effect of Dexmedetomidin on Myocardial Ischemia Reperfusion Injury in Rats Depending on the duration of ischemia, reactive oxygen species (ROS), which are related to cellular injury, may ocur after I/R injury of various etiology. As a consequence, structural deterioration is caused by free oxygen radicals increasing within the cell. Cytokines, which activatea series of reactions that cause tissue damage and inflammatory response, are released during reperfusion of ischemic tissues. In this study, weaimed to compare the effects of dexmedetomidin ischemia/reperfusion injury. Twenty-four rats are randomly divided in to four groups: Group C(n = 6): control; Group IR(n=6): ischemia/reperfusion; Group IR-D (n=6): ischemia/reperfusion-dexmedetomidin after ischemia; and Group D (n=6):dexmedetomidin Heart tissue samples were obtained following 60 minutes of ischemia and 120 minutes of the reperfusion period to assess MDA, SOD, GSH and CAT levels. Histopatholojical parameters were also compared. MDA levels were significantly higher in Group IR than in the Group C. Further, MAD Levels were significantly lowerin Group IR-D than in Group IR. SOD levels were significantly lower in Group IR than in the Group C. Further, SOD Levels were significantly higherin Group IR-D than in Group I/R. GST and CAT levels were similarin all groups. Myonecrosis in Group IR was significantly higher than in Group C. Additionally, myonecrosis in groups IR-D was found to be significantly lower than in Group IR. Cell infiltration in Group IR were significantly higher than Group C. Edema was found to be significantly higher in Group IR than in Group C. Inaddition, edema was found to be significantly lower in groups IR-D than in Group IR. Based on the results, we believe that, the protective effects of dexmedetomidin on ischemia-reperfusion injury will be shown in detail and indication for use will be expanded, with support from other studies .