Allojenik kök hücre nakli sonrası oluşan akut böbrek hasarında erken tanı belirteçleri
Early diagnostic markers for detection of aki in the setting of allogenic hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 329025
  2. Yazar: SERPİL MUGE DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akut böbrek hastalığı (ABH) hem kronik böbrek hastalığı gelişimi, hem de mortaliteyi artırıcı etkisi nedeniyle çok önemli bir komplikasyondur. Bu nedenle, hastalara erken dönemde tanı konulması ve gereken önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Allojenik Hematopoetik kök hücre nakli (AHKHN)sonrası ABH en sık rastlanan komplikasyonlardan biridir. Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kemik İliği Nakli Ünitesine AHKHNyapılmak üzere yatırılmış 50 hastadahiledilmiştir. Hastalardan -7. gün, infüzyon günü (0. gün), +7, +14, +21 ve +28. günlerde kan biyokimyasal parametreleri ve kreatinin klirensi; -7. gün, infüzyon günü (0. gün), +6, +13, +20 ve +27. günlerde ise kan sistatin C ve idrar N-GAL düzeyleribakılmıştır. Ortanca 23 günlüktakipte toplam 19 hastada ABH meydana gelmiştir. AKINklasifikasyon yöntemine göre 10 hasta da Evre 1, 7 hasta da Evre 2, 2 hasta da Evre 3 ABHsaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is an important complication due to the its close association with chronic kidney disease and mortality. Hence, early diagnosis and management of AKI is important for prevention of long-term poor outcomes. Acute kidney injury is a common complication after allogenic hematopoietic stem cell transplantation (AHSCT).Fifty patientshospitalized at Gazi University Faculty of Medicine Bone Marrow Transplantation Department for AHSCT were included in this study. Serial measurement of serum creatinine and creatinine clerance were obtained at the days of pre-transplant, infusion day, +7.+14,+21 and +28th days. Also blood and urine samples were obtained for measuring blood cystatine-C and urine N-GAL at the days of pre-transplant, infusion day, +6.+13,+20 and +27th days. During the median follow up of 25 days, AKI developed in 19 patients. Ten of them had stage 1, 7 had stage 2 and 2 had stage 3 AKI according to the AKIN classification.