Tirozinaz kinaz inhibitörü alan metastatik renal hücreli kanserli hastalarda ezrin, karbonik anhidraz ıx ve nöropilin-2 in immünohistokimyasal olarak boyanmasının prognoz üzerine etkisi
The prognostic effect of immunohistochemical staining ezrin, carbonic anhydrase ix and neuropilin-2 on metastatic renal cell carcinoma patients under tyrosine kinase inhibition
- Tez No: 329028
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Renal hücreli kanserli (RHK) hastalarda prognostik faktörlerin belirlenmesi artan bir ilgi alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma da prognoz ve biomarkırlar hakkında bilgi sağlamak için RHK nedeniyle tedavi edilen hasta grupu değerlendirmeye alındı.. Bu çalışmanın amacı RHK hastlarda prognostik faktörleri değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Ocak 2007 ile haziran 2012 arasında interferon alfa tedavisinin başarısız olmasından sonra ikinci basamak vasküler endotelyal büyüme faktör hedefli tirozinaz kinaz inhibitörü (TKI) ile tedavi edilen ileri evre 45 RHK hastada çeşitli biyomarkerların ekspresyonu immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Kaplan-Meier testi ve log-rank analizi progresyonsuz sağkalım (PFS) ve genel sağkalım analizi için ve sağkalım bağımsız bir şekilde etkileyen faktörleri tespit etmek için Cox regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The identification of prognostic factors in patients with renal cell carcinoma (RCC) represents an area of increasing interest. This study used a cohort of patients treated for RCC to provide information about biomarkers and prognosis. The purpose of this study was to evaluate prognostic factors in patients with RCC. Materials and Methods: The expression of several biomarkers were measured by immunohistochemistry (IHC) in 45 patients with advanced RCC treated with second-line vascular endothelial growth factor (VEGF) targeted tyrosine kinase inhibitors (TKIs) after failure of interferon-alpha between January 2007 and June 2012. Kaplan-Meier and log-rank analyses were employed on PFS and OS and multivariate Cox proportional hazard model analyzed clinical parameters for their prognostic relevance.