Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu patogenezinde cajal hücreleri'nin rolü
The role of cajal cells in the pathogenesis of ureteropelvic junction obstruction
  1. Tez No: 329030
  2. Yazar: CEM ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÖZGÜR TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Üreteropelvik Bileşke Obstrüksiyonu Patogenezinde Cajal Hücreleri'nin RolüAmaç: Son yıllarda üzerinde sıkça durulan ve gastrointentinal sistem ile ürogenital sistemde pacemaker hücreler olduğu düşünülen Cajal Hücreleri oldukça popülarite kazanmıştır. Bu çalışmada konjenital hidronefrozun en önemli nedenlerinden olan Üreteropelvik Bileşke Obstrüksiyonu patogenezinde, peristaltik aktiviteden sorumlu olduğu düşünülen Cajal Hücrelerinin rolünü incelemeyi amaçladık.Materyal ? Metod: İmmunohistokimyasal c-kit (CD 117) kullanılarak üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu olan 19 olgu ile olmayan 12 olgu Cajal hücre sayıları açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Işık mikroskopisinde CD 117 ile pozitif boyanan Cajal Hücrelerinin sinir hücreleri ile kas hücreleri arasında ve sirküler kas tabakasına yakın seyrettiği gözlemlendi. Kontrol grubunda Cajal hücre sayısının Üreteropelvik Bileşke Obstrüksiyonu olan vakalara göre istatiksel olarak anlamlı derecede fazla olduğu görüldü.Sonuç: Üreteropelvik Bileşke Obstrüksiyonu hastalarında Cajal Hücre sayısının anlamlı derecede azalmış olması, bu hücrelerin interkaliksiyel alandan başlayarak üreteropelvik düzenli peristaltik hareketleri başlatma, koordine etme ve iletme gibi bazı görevleri olduğunu göstermektedir. Bu hücreler hakkında yapılacak olan daha ileri çalışmalar ile üriner sistemin nörofizyolojisinin daha iyi anlaşılması sağlanacak ve konjenital hidrenefroza yol açan hastalıklara yaklaşımda yeni ufuklar açılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Role of Cajal Cells in The Pathogenesis of Ureteropelvic Junction ObstructionAim: Recently Cajal Cells, which are thought to be the pacemaker cells both in gastrointestinal and urogenital systems are overemphasized and become popular. In this study our purpose is to investigate the relation between the Cajal Cells, supposed to be responsible from the peristaltic activity, and the pathogenesis of Ureteropelvic Junction Obstruction which is one of the most important causes of congenital hydronephrosis.Material ? Method: : 19 cases with ureteropelvic junction obstruction were compared to nonobstructed 12 cases for Cajal cell counts with immunohistochemical analysis with c-kit (CD117).Results: Cajal cells were CD 117 positive, and seen between neurons and muscle cells, close to circular muscle cells. The cell count in the control group was statistically higher than the ureteropelvic junction obstruction group.Conclusion: The decrease in the number of the Cajal cells in the patients with Ureteropelvic Junction Obstruction points out that they are responsible for the initiation of the peristaltic activity from the intercaliceal area, coordination and conduction. Further investigations about these cells will show more information about the neurophysiology of the urinary system and the diseases that cause congenital hydronephorosis.