Diabetik ratlarda kantaronun deri yarası üzerine etkisi
The effect of Hypericum Perforatum on skin wound in diabetic rats
- Tez No: 329053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN ESKİTAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Normal bir yara iyileşmesi; inflamatuar faz, proliferatif faz ile olgunlaşma ve yeniden yapılanma fazlarını içerir. Bu fazlardan herhangi birinde oluşacak gecikme veya olumsuzluk yaranın kapanmaması veya iyileşmede gecikme ile sonuçlanır. Diabet, yara iyileşmesini etkileyen önemli sistemik hastalıklardan biridir. Sık görülmesi ve yara iyileşmesi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı diabetik hastalardaki cerrahi yaralar günümüzde hala problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak bulunan kantaron çiçeği, geleneksel yöntemlerle hazırlanarak kantaron yağı (oleum Hypericum Perforatum) haline dönüştürülmesi sonucunda çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Literatürde kantaron yağının normal yaralardaki olumlu etkisi gösterilmişse de, problemli yaralar üzerindeki etkisi üzerinde yapılmış bir çalışmaya rastlanmamamıştır. Bozuk yaralara örnek teşkil etmesi bakımından diabet seçilmiştir. Gereç ve Yöntemler: Ağırlıkları 350-400 gr arasında değişen toplam 54 adet SpraqueDawley ratın interskapular bölgelerinden birbirine paralel ve aralarında en az 2 cm aralık olacak şekilde 2 adet 4 cmlik insizyonel yara oluşturuldu. Dorsal bölgenin kaudaline ise kenar uzunlukları 3 cm olan bir kare şeklinde eksizyonel yara oluşturuldu. Her grupta 9 rat olacak şekilde diabetik, kontrol, oral kantaron, topikal kantaron, oral zeytinyağı ve topikal zeytinyağı adlarıyla rastgele 6 grup oluşturuldu. Kontrol grubu hariç diğer gruplara 30 mg/kg dozunda streptozotosin verildi ve 1 hafta sonra alınan kan şekeri 200 mg/dl üzerinde olanlar çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubuna ve diabetik gruba cerrahi işlemden sonra biopsilerin alımı dışında bir işlem yapılmadı. Tedavi gruplarına ise 21 gün boyunca oral kantaron ve oral zeytinyağı gruplarına 1,25 ml/kg dozunda kantaron veya zeytinyağı gavaj yoluyla verildi. Topikal kantaron ve topikal zeytinyağı gruplarında ise 21 gün boyunca yaraların üzerine ince bir tabaka halinde kantaron veya zeytinyağı sürüldü. Postoperatif 1, 3.ve 7.günlerde histopatolojik inceleme için soldaki insizyonel yaralardan 1x1 cm boyutlarında biopsiler alındı. Postoperatif 21.günde ise sağdaki insizyonel yaradan kopma kuvveti ve hidroksiprolin ölçümü için 1x1 cm ölçülerinde biopsi alındı. Yine 21.günde eksizyonel yaralar, histopatolojik inceleme için çıkarıldı ve ratlar sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
A normal wound healing includes the inflammatory, proliferative and remodelling phases. A delay or impairment in these phases result in wound dehiscence or a latency in wound healing. Diabetes is an important systemic factor affecting wound healing. Because it is prevalent and it has adverse effects on wound healing, surgical wounds in diabetic patients are still remaining as a problem in the present day. As a common plant in our country, St.John?s wort is traditionaly prepared as an oily extract (oleum Hypericum Perforatum) and used as a folk remedy for various diseases. Although the beneficial effects of hypericum perforatum on normal wound healing are revealed in the literature, there is no study on problematic wounds. Diabetes is chosen to be a sample of problematic wounds. Materials and Methods: : In order to make an incisional wound model on 54 SpraqueDawley rats weighing 350-400 gr, we incised at least 2 cm spaced 2 parallel 4 cm cutaneous wounds on the interscapular region and sutured the skin edges. A square shaped excisional wound was made with a margin of 3cm caudal of the dorsal region. The rats were divided into 6 groups randomly as diabetic, control, oral hypericum perforatum, topical hypericum perforatum, oral olive oil and topical olive oil which every group had 9 rats each. Streptozotocin was administered intraperitoneally in a dose of 30 mg/kg to every group except the control group and blood glucose levels of the rats higher than 200 mg/dl 1 week after it were included in the study. There were no procedures carried out in control and diabetic groups except taking biopsies. A dose of 1,25 ml/kg hypericum perforatum or olive oil were administered orally to the oral hypericum perforatum and oral olive oil groups for 21 days. To the topical hypericum perforatum and topical olive oil groups, hypericum perforatum or olive oil were applied as a thin layer on the wounds for 21 days. In postoperative days 1, 3 and 7, bipopsies of 1x1cm were taken from the left incisional wounds for histopathological analysis. In postoperative day 21, biopsies of 1x1cm were taken from the right incisional wounds for tensile strength and hydoxyproline analysis. The excisional wounds were taken completely for histopathological examination on day 21 and the rats were sacrificed.