Çoklu ilaca dirençli acinetobacter baumanni'ye bağlı gelişen ventilatör ilişkili pnömoni tedavisinde kolistin ile kolistin-sulbaktam tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of colistin and colistin/sulbactam combination therapies for treatment of multidrug resistant acinetobacter baumannii ventilator associated pneumonia
  1. Tez No: 329062
  2. Yazar: GAMZE KALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ALP MEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, YBÜ'de çoklu ilaca dirençli A. baumannii'ye bağlı VİP tanısı ile takip edilen hastalarda kolistin monoterapisi ile kolistin/sulbaktam kombinasyon tedavilerinin klinik ve mikrobiyolojik etkinliğinin karşılaştırılmasıdır.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya, Ocak-Aralık 2011 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi YBÜ'lerinde çoklu ilaca dirençli A. baumannii'ye bağlı VİP tanısı ile takip edilen ve tedavide kolistin veya kolistin/sulbaktam kullanılan, 16 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada hastaların kayıtlarına hasta dosyaları ve sürveyans kayıtları taranarak ulaşıldı. Kolistin ve kolistin/sulbaktam tedavisi alan hastaların tedavilerinin 5. gününde klinik, 14. gününde de klinik ve mikrobiyolojik değerlendirme yapıldı. Ayrıca hastalarda kolistin kullanımı sırasında gelişen nefrotoksisite, sulbaktam tedavisi sırasında gelişen hepatotoksisite değerlendirildi. Hastaların YBÜ'de kalış süreleri ve ölüm oranları belirlendi.Bulgular: Çalışmaya alınan 89 hastadan, 52 (% 58.4)'si kolistin monoterapisi, 37 (% 41.6)'si de kolistin/sulbaktam tedavisi alıyordu. Yaş ortancası kolistin monoterapisi alanlarda 52, kolistin/sulbaktam alanlarda ise 63 idi. APACHE II ortancası, kolistin monoterapisi alanlar da 22, kolistin/sulbaktam tedavi grubunda ise 27 idi. VİP gelişen hastalardan % 58.4'ünde ağır sepsis, % 22.5'inde de septik şok kliniği vardı. Kolistin monoterapisi alan 21 (% 40.4), kolistin/sulbaktam tedavisi alan 16 (% 43.2) hastada 5. günde klinik olarak iyi yanıt alınmıştı. Tedavi sonunda ise klinik başarı kolistin grubunda % 29.8, kolistin/sulbaktam grubunda ise % 40 bulundu. Bakteriyolojik cevap ise, kolistin grubunda % 72.3, kolistin/sulbaktam grubunda da % 85.7 idi. Klinik ve bakteriyolojik yanıt oranında istatistiksel fark yoktu. Mortalite oranı kolistin monoterapisi alanlarda % 51.9, kolistin/sulbaktam grubunda ise % 73 idi (p=0.53). Hastalardan 22 (% 26.8)'inde nefrotoksisite izlenirken, sulbaktam tedavisi alan 2 (%5.4) hastada hepatotoksisite geliştiği görüldü.Sonuç: YBÜ'de önemli mortalite nedenlerinden olan VİP'in tedavisinde bir seçenek olan kolistin/sulbaktam tedavisinde, klinik ve mikrobiyolojik yanıt oranları kolistin monoterapisine göre yüksek bulunmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. APACHE II skoruna göre düzeltme yapıldığında da mortalite oranları farklı değildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to compare the clinical and microbiological efficacy of colistin and colistin/sulbactam combination therapies for the treatment of multidrug-resistant A. baumannii VAP in the ICU.Patients and methods: Data for this retrospective analysis were collected for patients hospitalized between January and December 2011 in ICUs at Erciyes University Hospital. We evaluated critically ill adult patients who older than 16 year of age and received IV colistin or colistin/sulbactam for the treatment of multidrug-resistant A. baumannii VAP. The records of the patients has been accessed by scanning the surveillance records. The clinical and microbiological responses to the therapies were evaluated on the fifth day and at the end of the therapy. During the therapy the patients? labaratory results were monitored to evaluate nephrotoxicity and hepatotoxicity. Also, the length of hospital stay and clinical outcome were recorded.Results: During the study periods, 89 patients were evaluated. Fifty-two (58.4 %) patients received the IV colistin and 37 (41.6 %) patients received the IV colistin/ sulbactam combination therapy. The mean ages of patients were 52 and 63 years in the colistin and colistin/sulbactam groups, respectively. The median APACHE II score was 22 and 27, respectively. On admission most of the patients (58.4 %) were in the severe sepsis or septik shock phase. On the fifth day of the colistin and colistin/sulbactam combination therapies responses rates were 40.4 % and 43.2 % for the patients, respectively. At the end of the therapies these responses were 29.8 % and 40 %, respectively. The bacteriological rates were 72.3 % and 85.7 % in the colistin and colistin/sulbactam groups, respectively. There were no statistically significant differences in clinical cure rates or bacteriological clearance rates among two groups. The mortality rate in the colistin/sulbactam group was higher (73 %) than the colistin (51.9 %) group (p=0.53). The nephrotoxicity rate was 68.2 % (22 patients) for patients who were received colistin therapy. The hepatotoxictiy rate was 5.4 % (2 patient) for patients who were received colistin/sulbactam combination therapy.Conclusions: The colistin/sulbactam combination therapy that is an option in the treatment of VAP, that is important causes of mortality in the ICU, clinical and microbiological response rates were significantly higher than colistin monotherapy. Although, the difference was not statistically significant. The mortality rates that were adjusted according to the APACHE II score, were not different.