Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde otofaji gen ekspresyon profilinin klinik ve patolojik parametrelerle ilişkisi
The relation between autophagy gene expression profile and clinical and pathological features of non small cell lung cancer
  1. Tez No: 329093
  2. Yazar: ÖZLEM NURAY SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda otofajinin karsinogenezdeki rolü ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda otofajinin hem karsinogenezin başlatılması, hem kanser hücrelerinin sağkalımının sağlanması hem de bunlara zıt olarak apoptozdan kaçan kanser hücrelerinin yok edilmesinde bir mekanizma olarak görev yapabileceği yönünde kanıtlar bulunmaya başlanmıştır. Özellikle tedavide otofajinin manüplasyonu (inhibisyonu veya aktivasyonu) ile başarılı olunabileceği fikri doğmuştur. Ancak elimizdeki veriler bu soruların aydınlatılması için henüz çok yetersizdir. Günümüzde birçok araştırma bu konu üzerine odaklanmaktadır. Akciğer kanserinde de özellikle tedavi önündeki en büyük engellerden birinin kanser hücresinin ölüm sinyalizasyonundaki disregülasyon olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada otofaji yolağında rol alan genlerin ekspresyonlarının akciğer kanserinin farklı klinik evrelerinde, farklı patolojik tiplerinde nasıl değişkenlik gösterdiğini ve ayrıca hastaların diğer klinik parametreleriyle (sigara içme, sağkalım ve progresyon gibi) ilişkilerini araştırmayı planladık. Ancak gen ekspresyon verilerinin eldesinde bazı teknik olumsuzluklar nedeniyle istatiksel olarak anlamlı bilgilere ulaşamadık. Örneklem sayısının daha geniş tutulduğu ve daha iyi korunmuş patoloji preparatlarından ileride buna benzer bir çalışmanın yapılması gerektiğine inanıyoruz. İleride akciğer kanseri gibi diğer kanser tiplerinde de benzer çalışmaların yapılması özellikle tedavi alanında çok önemli bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, many studies have been made regarding the role of the autophagy in carsinogenesis. In these studies, autophagy both initiate the carcinogenesis and providing survival of cancer cells as well as launching their apoptosis, as opposed to this two role as a mechanism to destroy cancer cells in the direction of that evidence to the task. Especially in the treatment manipulation of autophagy may have some future treatment opportunities (inhibition or activation). But we have not yet to clarify these questions so the data are inadequate. Today, many research focuses on this topic. One of the greatest obstacles in treatment of lung cancer is dysregulation of cancer cell death signalization. In this study we evaluate the autophagy genes expression mechanisms in relation with the expressions of genes in different pathological types in different clinical stages of lung cancer, and also patients with other clinical parameters (such as smoking, survival and progression). But due to some technical data on gene expression in yield of negativity did not reach significant information. The sample has been kept of the number of larger and better preserved in a similar study in the future should be done. Similar to other types of cancer, such as lung cancer in future studies to be done especially in the treatment area will provide very important information.