Yaşlı bireylerde depresyon, istismar ve ihmalin belirlenmesi
Determining depression, abuse and neglect in elderly individuals
- Tez No: 329100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, yaşlı bireylerde depresyon, istismar ve ihmalin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Gaziantep ilinde bulunan 3 Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) Mart-Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılmıştır. ASM'lere tedavi için başvuran 315 yaşlı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Sosyo-demografik Özellikler Formu, Yaşlılarda İstismarı Değerlendirme Formu ve Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) kullanılmıştır. Yaşlı bireylerin %51.4' ünde duygusal istismar, %35.6'sında ihmal, %21.9'unda ekonomik istismar, %3.8'inde fiziksel istismar ve %0.03'ünde cinsel istismar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine depression, abuse, and neglect in elderly individuals. The research was conducted in 3 Family Health Centers (FHC) at Gaziantep between March and August 2011. The sample of the research consisted of 315 elderly individuals who applied to FHCs for treatment. Data were collected using the Sociodemographic Characteristics Form, Elder Abuse Assessment Form, and Geriatric Depression Scale (GDS). Emotional abuse, neglect, economic abuse, physical abuse, and sexual abuse were detected in 51.4%, 35.6%, 21.9%, 3.8% and 0.03% of the elderly individuals, respectively.